Zielone dodatki dla florystów

Większość bukietów czy wiązanek wykonuje się sięgając nie tylko po kwiaty, ale także dekoracyjną zieleń. Rynek w tej chwili stał się bogaty, że trudno wskazać rośliny zielone, które są wykorzystywane najczęściej. Pewne jednak na pewno muszą zostać zakupione.

Już od bardzo wielu lat do bukietów i wiązanek stosowany jest asparagus. Jego delikatne gałązki obsypane bardzo drobnymi listkami są cenionym dodatkiem florystycznym. W chwili obecnej kwiaciarze bardzo chętnie wykorzystują także zieleń pochodzącą z egzotycznych roślin o ozdobnych liściach. W ostatnich latach prawdziwą furorę zrobiły liście kordyliny krzewiastej. Naturalnym środowiskiem, w którym roślina ta występuje są południowe, ciepłe rejony Azji oraz Australia. W zależności od odmiany sprowadzane są liście kordyliny w kolorze ciemnozielonym oraz czerwonobrązowym. Bardzo ozdobne są także liście z odmian o kremowych pasach. Liście kordyliny są bardzo wdzięcznym materiałem, są miękkie, dają się więc łatwo uformować.

Pochodząca z Chin aspidistra to kolejna roślina, której lancetowate, mocne i długie liście są bardzo chętnie wykorzystywane przy tworzeniu wiązanek i bukietów. Ze względu na głęboką, bardzo ciemną zieleń, liście aspidistry mogą być wykorzystywane do tworzenia wiązanek niemal ze wszystkich kwiatów. Taka zieleń idealnie współgra z kwiatami.

Liście funkii

W naszych ogrodach chętnie sadzimy różne odmiany funkii. Jej liście chętnie wykorzystują także floryści. Ciemnozielone liście otoczone jasnokremowymi obwódkami komponują się z większością delikatnych, kremowych kwiatów ciętych.

Bardzo elegancko prezentują się wiązanki, które zostały wykończone liśćmi galaxu. Liście tej rośliny są bardzo małe, dlatego stanowią uzupełnienie niewielkich kompozycji, malutkich bukiecików i bukietów ślubnych.

Paprotnik sierpowaty

Wśród zieleni ciętej nie może zabraknąć także liści paproci pochodzących z różnych gatunków. Najchętniej polscy floryści w tym przypadku sięgają po liście: paprotnika sierpowatego i nefrolepis.

Z gatunków roślin uprawianych w Polsce popularnością cieszą się także liście monstery.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz