Zasady prawidłowego użytkowania filtra cząstek stałych

Zasady prawidłowego użytkowania filtra cząstek stałych

Prawidłowe użytkowanie samochodu w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Auto jest nam potrzebne codziennie, bez niego praktycznie nie wyobrażamy sobie życia. Jednak co zrobić, jeśli nie wiemy dokładnie w jaki sposób go prawidłowo użytkować?

Obecnie środowisko jest bardzo zanieczyszczone. Pośrednio przyczynił się do tego przemysł motoryzacyjny. W ubiegłym stuleciu na rodzinę czteroosobową przypadał zazwyczaj jeden samochód lub wcale. Obecnie często zdarza się, iż rodzina czteroosobowa, w której wszyscy mogą ubiegać się o prawo jazdy posiadają tych samochodów często dwa lub trzy. Najtańszy samochód kupimy już za tysiąc złotych lub nawet taniej. W dzisiejszych czasach nie jest to duży wydatek, jednak jego utrzymanie jest kosztowne. Zanim zdecydujemy się na zakup auta, warto pomyśleć także o środowisku.

Zasady prawidłowego użytkowania filtra cząstek stałychFiltr cząstek stałych (DPF) jest filtrem, którego zadaniem jest wyłapywanie cząstek stałych z gazów odlotowych. Dzięki stosowaniu tego typu filtry chronimy środowisko naturalne a także zmniejszamy emisję szkodliwych gazów dla człowieka. Jednak podczas jego eksploatacji, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Posiadając tego typu filtr w swoim samochodzie, powinniśmy używać jedynie oleju silnikowego, który jest zgodny z odpowiednią specyfikacją. Jest to olej charakteryzujący się niską zawartością popiołu, który dobrze się sprawdzi w silnikach diesla z filtrem dpf. Ponadto powinniśmy stosować także paliwo wyłącznie dobrej jakości. Użycie innych paliw skutkuje zapchaniem się filtra, przez co przestaje on spełniać swoją rolę, może się także uszkodzić. Warto pamiętać, iż serwisowanie takich urządzeń powinniśmy wykonywać jedynie w autoryzowanych punktach. Konserwację filtra powinno się odbyć przynajmniej raz do roku. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w przypadku, gdy nie dokonamy czyszczenia naszego filtra cząstek stałych możemy utracić gwarancję na ten produkt. Utrata gwarancji następuje również w przypadku wykonaniu tej czynności w sposób niewłaściwy.

Posiadając silnik diesla oraz filtr cząstek stałych warto zaznajomić się z warunkami prawidłowego użytkowania tego urządzenia. Z pewnością zaoszczędzi nam to wiele kłopotów. Zyskamy cenny czas, którego nie będziemy musieli poświęcać na zbędne naprawy a awaria samochodu stanie się tylko wspomnieniem.

Sprawdź także: Turbosprężarka – czym jest?

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *