Wypadek w zimie: jak otrzymać odszkodowanie?

Ci, którzy zdecydowali się na wykupienie ubezpieczenia na życie z pewnością liczą na to, że w razie wypadku otrzymają wypłatę odszkodowania. Tyczy się to także tych zdarzeń, które miały miejsce w zimie. Z czym wiąże się taki wypadek? Jak utrzymać odszkodowanie? Czy są odrębne przepisy, które regulują te kwestie?

Zima to pora roku, która potrafi zaskoczyć nie tylko kierowców. Na rozmaite zagrożenia narażeni są również pieszy, a także osoby spędzające swój zimowy urlop na stoku. Aby polisa nie okazała się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, warto poznać kilka zasad i zdobyć możliwie jak największy zasób informacji na temat właśnie ubezpieczeń zimowych.

Utrzymanie czystości i porządku

Wypadek w zimie: jak otrzymać odszkodowanie?Kwestie dotyczące wypłaty odszkodowania na skutek wypadku spowodowanego nieodśnieżonym chodnikiem czy ulicą regulują przepisy ustawy dotyczącej utrzymania czystości oraz porządku w gminie, gospodarki nieruchomościami oraz dróg publicznych. Podstawa prawna znajduje się natomiast w artykule 435 kodeksu cywilnego. Czytamy w nim: „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę jest zobowiązany do jej naprawienia”. I tak za złamaną na zaśnieżonym czy oblodzonym chodniku nogę odpowiedzialność ponosi właściciel (zarządca) nieruchomości lub danego terenu. I to właśnie dlatego należy pamiętać o tym, aby teren przed swoją nieruchomością regularnie odśnieżać i utrzymywać w należytym porządku. Jeżeli jest winowajca, jest również podstawa do tego, aby towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło nam odszkodowanie.

Obowiązek poszkodowanego

Nie można zapomnieć także o tym, że to obowiązkiem poszkodowanego jest udowodnienie, że wypadek był efektem niewywiązania się przez właściciela lub zarządcę nieruchomości, posesji czy drogi z obowiązku utrzymania jej w należytym stanie. Zawsze przydatne okazują się być zeznania naocznych świadków. Jeśli więc ktoś był przy tym, jak upadaliśmy i zrobiliśmy sobie krzywdę, koniecznie trzeba zanotować dane tej osoby oraz poprosić o kontakt telefoniczny. Wówczas udowodnienie winy będzie dużo prostsze. Świadek zezna, że na przykład chodnik nie był odśnieżony.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *