W czym pomogą mi suszone jagody goji?

Suszone jagody goji zaliczają się do grona tak zwanych superfoods, czyli produktów, które są wyjątkowo dobre dla naszego organizmu. W jaki konkretnie sposób jagody goji nam pomagają?

Hit importowy

Jagody goji pochodzą z Dalekiego Wschodu i chociaż są tam szeroko wykorzystywane i stosowane blisko trzy tysiące lat, nie są paradoksalnie uznawane za nic specjalnego. Mają rangę podobną do naszej pokrzywy. Dlaczego zatem miałyby być dla nas takie świetne? Odpowiedź jest dość prosta, ponieważ dostarczają naszemu organizmowi substancji, których nie ma za dużo w naszych codziennych produktach spożywczych. W diecie osób z Dalekiego Wschodu więcej jest chociażby witaminy C, którą my, poprzez silne przetwarzanie żywności, niemal zupełnie wyeliminowaliśmy z podstawowej diety współczesnego człowieka.

Mówiąc najbardziej ogólnie, suszone jagody goji posiadają w sobie ogromne ilości antyoksydantów, czyli substancji cenniejszych dla nas niż złoto. Antyoksydanty są bowiem związkami chemicznymi, które dla naszego organizmu są korzystne poniekąd przypadkowo. Ich wysoce reaktywna struktura chemiczna sprawia, że wyłapują one tak zwane wolne rodniki, czyli związki chemiczne lub tlen atomowy o silnych właściwościach utleniających. Obecność takich substancji w komórkach jest niebezpieczna, ponieważ potrafią utleniać zupełnie przypadkowe struktury i mogą doprowadzić nawet do rozwinięcia się choroby nowotworowej. Wolne rodniki w pierwszej kolejności łączą się właśnie z antyoksydantami, co chroni nasze ciało przed uszkodzeniami od wewnątrz.

Walka ze stanami zapalnymi

Działanie antyoksydantów z Jagód goji, jak również kilku innych substancji, jakie się w nich pojawiają, skupia się na łagodzeniu stanów zapalnych. Jest to korzyść bezpośrednia, bo na przykład mniej bolą stawy dotknięte reumatyzmem. Działanie pośrednie także jest ogromne istotne, gdyż drobne stany zapalne w dotkniętych miażdżycą naczyniach krwionośnych prowadzą do zakrzepów, a te z kolei wywołują udary. Suszone jagody goji chronią w ten sposób przed zawałami i wylewami.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz