Urządzenia do pomiaru ciśnienia w wentylacji

Urządzenia do pomiaru ciśnienia w wentylacji

Jedną z wartości, które są mierzone bardzo często jest prędkość wiatru, cieczy i gazów. Do pomiarów tych wartości wykorzystywane są bardzo różne urządzenia pomiarowe. Przyjrzyjmy się im bliżej.


Anemometry

Anemometr to najczęściej wykorzystywane urządzenie do pomiaru prędkości wiatru, cieczy i gazów. Najczęściej jednak służy on do pomiaru prędkości wiatru, stąd jego potoczna nazwa „wiatromierz”. Wśród urządzeń tych wyróżnić można między innymi:

– anemometry wiatrakowe – mierzą prędkość i przepływ powietrza. Mają zastosowanie sytuacji, kiedy konieczny jest pomiar prędkości powietrza przepływającego w nawiewnych i wywiewnych kratkach;

– czaszowe – są stosowane do pomiaru prędkości i kierunku wiatru na stacjach meteorologicznych;

– cieplno-oporowe;

– ciśnieniowe

Anemometry to urządzenia, które są przydatne nie tylko w stacjach meteorologicznych. Wykorzystywane są także do kontrolowania systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Termoanemometry

Prędkość przepływu powietrza można zmierzyć korzystając także z termoanemometru

Dodatkowo urządzenie to umożliwia również pomiar temperatury. Sprawdza się w przypadku konieczności skontrolowania kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Bardzo często urządzenie to wykorzystywane jest także w laboratoriach aerodynamicznych.

Balometry

Balometr to odmiana anemometru. Urządzenie to umożliwia nie tylko pomiar przepływu i prędkości powietrza, ale także ciśnienia i temperatury. Jest niezbędny do monitorowania instalacji wentylacyjnych i systemów klimatyzacji. Sprawdza się szczególnie tam, gdzie jakość powietrza ma szczególnie duże znaczenie. Z urządzeń tych najczęściej korzystają firmy, które zajmują się instalowaniem systemów klimatyzacyjnych. Umożliwiają one pomiar prędkości i przepływu powietrza bezpośrednio na kratkach wentylacyjnych. Dzięki nim można nie tylko dokonać pomiarów, ale także wyregulować instalacje wentylacyjne.
Pomiar prędkości i przepływu powietrza w systemach wentylacyjnych umożliwiają anemometry, balometry i termoanemometry.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz