Uprawianie sportów ekstremalnych a ubezpieczenie na życie

Uprawianie sportów ekstremalnych a ubezpieczenie na życie

Coraz więcej osób chce zapewnić ochronę nie tylko sobie, ale także swoim bliski wykupując ubezpieczenie na życie. Wśród tych osób z pewnością są również miłośnicy sportów ekstremalnych. Czy one również mogą wykupić ubezpieczenie na życie, czy towarzystwa ubezpieczeniowe nie prowadzą sprzedaży polis takim osobom?

Uprawianie sportów ekstremalnych a ubezpieczenie na życieSprzedając polisę na życie, towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze bierze pod uwagę stopień ryzyka, które będzie ponosić po sprzedaniu polisy. Z pewnością domyślamy się już, że w przypadku osób, które uprawiają sporty ekstremalne jest to zwiększone ryzyko. Stąd też nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe jest je skłonne ponieść.

Jakie rodzaje sportów towarzystwa zaliczają do ekstremalnych?

Nie jest to kwestia ujednolicona; w większości jednak towarzystw ubezpieczeniowych na liście znalazły się następujące sporty:

  • jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami;

  • szybownictwo;

  • wspinaczkę górską;

  • nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem;

  • skoki ze spadochronem;

  • speleologię.

Pełną listę sportów, które towarzystwo ubezpieczeniowe uważa za ekstremalne powinien zawierać dokument o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Z treścią tego dokumentu należy się zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Jak postępują zakłady ubezpieczeń?

Uprawiając sporty ekstremalne musimy liczyć się z tym, iż zakład ubezpieczeń nie zdecyduje się sprzedać nam polisy. Jest to raczej jednak bardzo rzadka praktyka, większość zakładów ubezpieczeń sprzedaje polisy na życie także osobom, które uprawiają sporty ekstremalne. Sprzedając polisę sięgają jednak po znacznie wyższe składki. Zwyżka składki dla amatorów sportów ekstremalnych jest zazwyczaj dość duża. Jest to sposób rekompensaty za ponoszone przez nie ryzyko.

Czy możemy się nie przyznać, że uprawiamy sport ekstremalny?

Jeśli nie dojdzie do wypadku, to nie pociągnie to dla nas żadnych konsekwencji. Jeśli jednak w trakcie jego uprawiania doznamy urazu, to towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłacenia odszkodowania. Nie próbujmy więc oszukiwać zakładu ubezpieczeń.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz