Ubezpieczenie AC. Na co zwrócić uwagę w umowie?

Ubezpieczenie AC. Na co zwrócić uwagę w umowie?

Wielu kierowców chętnie korzysta z ubezpieczenia AC. Chroni ono nasz majątek jednakowo w przypadku zniszczenia samochodu w efekcie wypadku drogowego, kradzieży jak też dewastacji. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy ubezpieczenie AC nie zadziała, a my nie otrzymamy odszkodowania. Najczęściej przyczyną jest tutaj niezbyt staranne przeczytanie umowy, którą podpisaliśmy.

Kradzież

Autocasco (AC), w przeciwieństwie do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), jest dobrowolne. Wynika z tego bardzo ważna różnica. OC jest bardzo rygorystycznie opisane w przepisach i zawsze działa tak samo. Zupełnie inaczej jest w AC. Tutaj każdy ubezpieczyciel ma prawo do określenia swoich zasad. Z zasady AC działa wówczas, gdy to my jesteśmy sprawcami szkody, więc wydaje nam się, że odszkodowanie należy nam się, nawet kiedy zrobimy coś wyjątkowo głupiego. Tymczasem jest to nieprawda. Jazda pod wpływem alkoholu, niesprawność samochodu czy tak zwane rażące niedbalstwo, to pojęcia, które w praktyce oznaczają brak odszkodowania.

Czym jednak jest „rażące niedbalstwo”? Oznacza to wszelkie działania, które ewidentnie są naszą winą i przyczyniły się do powstania szkody lub ją spowodowały. Rażące niedbalstwo może być zdefiniowane na wiele sposobów. Jeśli na przykład ktoś przekracza prędkość o kilkadziesiąt kilometrów i w miejscu, gdzie można jechać 50 km/h jedzie 150km/h to ma wielką szansę, że towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że jego zachowanie tak dalece przyczyniło się do powstania szkody, że odszkodowanie nie może tu zostać przyznane.

Ubezpieczenie AC. Na co zwrócić uwagę w umowie?

Kradzież

Rażące niedbalstwo może też wystąpić podczas kradzieży samochodu. Wyobraźmy sobie, że na chwile wysiedliśmy z pojazdu, aby otworzyć bramę czy wejść do sklepu. Nie zamykamy go i w środku zostawiamy kluczyki. Tymczasem samochód zostaje skradziony. Kradzież powinna być podstawą do wypłaty odszkodowania. Jednak najpewniej go nie otrzymamy. Ubezpieczyciel zazwyczaj żąda przedstawienia kompletu kluczyków i dowodu rejestracyjnego i jeśli dowie się, że chwilowo ma je złodziej, to za rażące niedbalstwo.

Ofertę AC mini znajdziesz na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ac-mini/

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz