Ubezpieczenia samochodu – najważniejsze informacje

Ubezpieczenia samochodu - najważniejsze informacjeKażdy właściciel samochodu musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) – jest to sprawa obowiązkowa i niepodlegająca dyskusji. Polisa taka stanowi finansową ochronę kierowcy, który podczas ruchu spowoduje szkody innych pojazdów lub osób. W takiej sytuacji całą odpowiedzialność, związaną przede wszystkim z poniesieniem kosztów, pokrywa ubezpieczyciel (z wyjątkiem szkód spowodowanych umyślnie lub pod wpływem działania używek).

Zwykle umowa między właścicielem auta a firmą ubezpieczeniową podpisywana jest na okres 12 miesięcy (w wyjątkowych sytuacjach, np. rejestracji zagranicznej, czas ten może być krótszy). Wysokość składki ubezpieczenia OC zależna jest od kilku czynników, m.in. od typu pojazdu czy stażu i doświadczenia kierowcy.

Kiedy przyda się inna polisa?

OC jest jednak rodzajem polisy, który nie stanowi zabezpieczenia majątkowego w momencie, gdy poszkodowanym zostaje sam właściciel ubezpieczonego pojazdu. Co więc w sytuacji, gdy auto zostanie skradzione lub zniszczone przez nieznane osoby, np. w wyniku aktu wandalizmu na niestrzeżonym parkingu? Ponieważ OC nie zapewnia wówczas pokrycia jakichkolwiek strat, zaleca się posiadanie także ubezpieczenia AC (auto-casco), które chroni kierowcę na wypadek uszkodzenia, straty lub zniszczenia jego auta. Tego typu ubezpieczenie samochodu jest oczywiście nieobowiązkowe, jednak w sytuacji kradzieży lub stłuczki zostaje wypłacone odszkodowanie właścicielowi samochodu, bez względu na to, czy jest on winowajcą, czy też zupełnie nie miał wpływu na zaistniałą sytuację. Każdy kierowca, który chce wykupić AC, ma możliwość zdecydowania o zakresie polisy (np. czy ubezpieczenie ma pokrywać tylko uszkodzenia mechaniczne samochodu czy również jego kradzież), a tym samym ustalenia wysokości jej składki. Firmy ubezpieczeniowe biorą tu także pod uwagę markę pojazdu i jego stan.

Żeby nie obudzić się z ręką w nocniku…

Rodzaj ubezpieczenia samochodu i typ wykupionej polisy zależą więc tylko od indywidualnych potrzeb i możliwości każdego właściciela pojazdu. Warto wcześniej przemyśleć tę kwestię – brak podpisanej umowy z ubezpieczycielem w dniu powstania szkody pozbawia kierowcę szans na odszkodowanie.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz