Ubezpieczenia samochodów – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenia samochodów – dlaczego warto je mieć?W dzisiejszych czasach na każdym kroku dostajemy informację od towarzystwa ubezpieczeniowego z jakąś super ofertą. Jak możemy zauważyć nieodłącznym, elementem naszego życia, stały się ubezpieczenia.

Prawdopodobnie płacąc rachunki, to płacimy składki na ubezpieczenia zdrowotne, społeczne. Kolejnym kosztem, który ponosimy, posiadając taki luksus, jakim jest samochód, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Nie warto narzekać na ubezpieczenia

Dla wielu posiadaczy aut to ubezpieczenie jest zbędnym wymysłem, do czasu kiedy dojdzie do stłuczki z ich winy. Wtedy, takie ubezpieczenie potrafi w znacznym stopniu uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu będziemy mogli nie martwić się o koszty leczenia osób poszkodowanych oraz naprawy pojazdu. W przypadku braku takiego ubezpieczenia zostaniemy zmuszeni do pokrycia tych szkód z własnego portfela. Co więcej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na nas karę w uzależnioną od spóźnienia w zapłacie
1) powyżej 14 dni – 4200 zł i pokrywamy 100% tego zobowiązania,
2) od 4 do 14 dni – 2100 zł, pokrywamy połowę tego zobowiązania,
3) do 3 dni – 840 zł, pokrywamy 20% tego zobowiązania.
Stawki te są oczywiście dla samochodów osobowych, dla samochodów ciężarowych stawka ta jest zdecydowanie wyższa. Natomiast dla innych pojazdów, typu motocykl jest ciut niższa. Pocieszającym może być fakt, że sumy gwarancyjne co do jednego zdarzenia wynoszą do:
1) 5 milionów euro za szkody na osobie
2) 1 milion euro za szkody na majątku
Ubezpieczenie samochodu to nie tylko ubezpieczenie OC p.p.m. ale również takieubezpieczenia jak autocasco, assistance, NNW oraz szyb.

A co z dobrowolnymi ubezpieczeniami?

AC jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ chroni właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami w razie kradzieży lub uszkodzeń z winy właściciela, lub wskutek zdarzeń losowych.
Assistance pomoże nam w przypadku, gdy na jesteśmy w trasie i nasz samochód odmówi nam posłuszeństwa, lub zostanie skradziony na trasie. Wtedy dzwonimy do naszego ubezpieczyciela, który załatwia sprawę.
Ubezpieczenie szyb to polisa, z której pokrywane będą koszty związane z wymianą lub naprawą szyb.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz