Ubezpieczenia na życie indywidualne i grupowe – które z nich wybrać?

Ubezpieczenia na życie indywidualne i grupowe – które z nich wybrać?

Sztandarowym produktem każdego towarzystwa ubezpieczeniowego są ubezpieczenia na życie. Są one wśród klientów niezwykle popularne, w związku z tym ubezpieczyciele przygotowały dość bogatą ofertę. Najprostszy podział ubezpieczeń na życie obejmuje polis indywidualne i grupowe. Która z tych polis jest bardziej korzystna?

Różnice w zakresie ochrony

Zakres ochrony w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnych znacznie się różni. W przypadku ubezpieczenia indywidualnego towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje ochronę wyłącznie osobie ubezpieczonej. Może ona więc liczyć na wypłatę odszkodowania tylko w następujących okolicznościach:

  • ciężkiej choroby;

  • koniecznej hospitalizacji;

  • odniesienia uszczerbku na zdrowiu;

  • utraty pracy;

  • śmierci.

Indywidualne ubezpieczenie na życie to dość szeroka ochrona, przysługuje ona jednak tylko nam samym. Wybierając ubezpieczenie grupowe ochronę otrzymamy także na wypadek:

  • narodzin dziecka;

  • zgonu współmałżonka;

  • zgonu dziecka;

  • zgonu rodziców lub teściów.

O tym, czy wybierzemy ubezpieczenie indywidualne, czy może raczej grupowe powinna więc zadecydować między innymi nasza sytuacja rodzinna. Osoby, które posiadają rodzinę potrzebuje innego zakresu ochrony niż osoba, która jest singlem.

Prowadź negocjacje z zakładem ubezpieczeń

Ubezpieczenia na życie indywidualne i grupowe – które z nich wybrać?Taka możliwość stoi jedynie przed osobami, które zdecydują się na indywidualne ubezpieczenie na życie. Możemy z towarzystwem ubezpieczeniowy negocjować zakres ochrony, który chcemy, aby wykupiona polisa nam zagwarantowała. Dzięki temu zyskamy możliwość dostosowania polisy do potrzeb, nie będzie ona zlepkiem przypadkowych elementów. Musimy jednak mieć na uwadze w czasie tych negocjacji, że każdy element więcej przełoży się na wzrost wysokości składki. Proponowane w zakładach pracy ubezpieczenia grupowe nie dają możliwość dobrania elementów polisy do własnych potrzeb. Zaproponowane warunki możemy przyjąć lub zrezygnować z ubezpieczenia. Ale osoby, które wykupiły ubezpieczenie grupowe zapłacą mniejszą składkę, nie muszą też być idealnie zdrowe.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz