Szumy w uszach: przyczyną może być nadmiar woskowiny

Słuch jest naszym najwrażliwszym zmysłem. Jest też jednym z naszych najważniejszych zmysłów. Dzięki temu, że słyszymy możemy nawiązać kontakt z innymi, porozumiewać się, uczyć się i pracować. Możemy też czuć się bezpiecznie na przykład przechodząc przez ruchliwą ulicę bez sygnalizacji świetlnej. Bardzo wiele osób uskarża się na szum w uszach.

Szum w uszach może mieć bardzo różne natężenie. Czasem jest niemal niesłyszalny, a czasem bardzo wyraźny i głośny. Dźwięki mogą być nietypowe, mogą przybierać postać szelestów, szmerów czy trzasków. Możemy słyszeć je bez przerwy, mogą też pojawiać się i znikać. Są też takie, które pulsują i są zsynchronizowane z biciem serca. Szumy w uszach nie pochodzą z zewnętrznego źródła. Są odczuwane tylko przez nas w jednym uchu lub w obu. Najczęściej występującą przyczyną szumu w uszach jest nadmiar woskowiny.

Woskowina (nazywana również woszczyną) jest wydzieliną naturalną, która pełni w uszach bardzo ważną rolę. Chroni je przed zanieczyszczeniami i rozwojem bakterii. Gdy nagromadzi się jej zbyt dużo lub gdy zalega w przewodzie słuchowym zbyt długo, powstaje z niej twardy czop, który zatyka kanał uszny. Woskowina zaczyna twardnieć również wtedy, gdy do jej usunięcia używamy patyczka kosmetycznego. W efekcie wpychamy ją coraz bardziej w głąb ucha. Do czyszczenia uszu nigdy nie powinniśmy używać twardych przedmiotów, na przykład zapałek, bo możemy uszkodzić nimi błonę bębenkową. Uszy możemy czyścić tylko rogiem zamoczonego ręcznika.

Do czyszczenia uszu najlepiej jest jednak używać specjalnego preparatu w sprayu. Zawarte w nim naturalne oleje rozpuszczają woskowinę i sprawiają, że wypływa ona na zewnątrz. Spray do czyszczenia uszu po konsultacji z pediatrą może być stosowany u dzieci od 3. miesiąca życia. Sprayu do czyszczenia uszu używamy raz na 1-2 tygodnie. Jeśli mimo to stworzy się czop, trzeba zastosować płukanie uszu u laryngologa. Jest to zabieg bezbolesny i krótki. Przez 5 dni przez wyznaczoną wizytą zapuszczamy spray do uszu, który zmiękczy woskowinę.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz