Stan zdrowia a polisa na życie

Stan zdrowia a polisa na życie

Ubezpieczenie na życie cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wykupują je osoby różniące się wykonywanym zawodem, sytuacją majątkową, uprawianym sportem, ale również stanem zdrowia. To właśnie ten ostatni element jest chyba najbardziej skrupulatnie sprawdzany przez ubezpieczycieli. Trzeba bowiem pamiętać, że kondycja zdrowotna przekłada się bardzo silnie na ryzyko ponoszone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ankieta medyczna

Każdy, kto chce wykupić polisę na życie musi wypełnić specjalną ankietę medyczną, w której znajdują się pytania dotyczące aktualnego stanu zdrowia, ale również przebytych wcześniej chorób, urazów oraz schorzeń. W ankiecie znajdują się pytania odnośnie:

  • masy ciała i wzrostu – pozwalają ustalić współczynnik BMI;

  • uzależnień – alkohol, papierosy, narkotyki;

  • pobytów w szpitalu;

  • przebytych chorób, zabiegów oraz operacji;

  • zażywanych leków;

  • chorób przewlekłych.

To oczywiście jedynie niewielki wycinek tego, na co można natknąć się w ankiecie medycznej.

Stan zdrowia a polisa na życieWiele osób, których stan zdrowia nie jest idealny decyduje się na zatajanie pewnych informacji w ankiecie medycznej. Tymczasem okazuje się, że nie jest to dobre rozwiązanie. Trzeba bowiem pamiętać, że kłamstwo ma zawsze krótkie nogi – prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Zatajając pewnego fakty na temat naszego zdrowia, nie narazimy się na zwyżkę czy odmowę. Jednocześnie jednak musimy wówczas liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania, kiedy coś się stanie, a nasz faktyczny stan zdrowia się ujawni. Do tego w takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe może zarzucić nam próbę wyłudzenia świadczenia, to zawsze jest sprawa dla prokuratury. W ankiecie medycznej zawsze więc podajemy prawdziwe informacje.

Wysokość składki

Stan zdrowia wpływa w bardzo istotny sposób nie tylko na wysokość składki na ubezpieczenie na życie, ale na to, czy w ogóle towarzystwo ubezpieczeniowe nam taką polisę sprzeda. Nie oznacza to jednak, że informacje o naszym stanie zdrowia należy zataić przed ubezpieczycielem. Takich praktyk należy się wystrzegać.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz