Spray do czyszczenia uszu: czy warto używać?

Jednym z naszych najważniejszych i jednocześnie najwrażliwszych zmysłów jest słuch. Wiele osób nawet w młodym wieku narzeka na problemy ze słuchem. Ich przyczyną jest nie tylko hałas, ale także nieprawidłowe czyszczenie uszy. Jak zapobiegać problemom ze słuchem?

Unikajmy hałasu

I to już od dzieciństwa. Trąbiące samochodziki, grające karuzele, piszczące pluszaki umieszczajmy jak najdalej od ucha dziecka i jak najrzadziej je włączajmy. Nie włączajmy jednocześnie kilku głośnych urządzeń, na przykład zmywarki, odkurzacza, radia. Gdy lubimy słuchać muzyki przez słuchawki, wybierajmy nie małe wkładane do ucha, ale duże. Są od tych dousznych bardziej bezpieczne, łagodniej działają na błonę bębenkową, nie powodują zamknięcia kanału słuchowego. Słuchajmy muzyki przez słuchawki nie dłużej jak godzinę.

 

Prawidłowo czyścimy uszy

Uszy myjemy wodą z mydłem używając  małych palców lub końcówki ręcznika. Na koniec uszy suszymy ręcznikiem. Patyczka kosmetycznego możemy użyć tylko do oczyszczenia małżowiny. Woskowina, która znajduje się w uchu jest naturalną wydzieliną. Jest ona bardzo pożyteczna, chroni ucho przed zanieczyszczeniami i rozwojem bakterii. Zdrowe ucho z woskowiny oczyszcza się samo. Gdy będziemy ciągle je drażnić patyczkiem higienicznym, woskowina zacznie twardnieć. Do tego patyczkiem będziemy dociskać woskowinę do błony bębenkowej. Jeśli chcemy usunąć woskowinę, wybierzmy specjalny preparat. Najczęściej są to preparaty w postaci sprayu. Dzięki temu można je precyzyjnie zakroplić do ucha. Spray używamy raz na dwa tygodnie a jeśli mamy problem z nadmiarem woskowiny to nawet 1-2 razy w tygodniu. W składzie preparatów do czyszczenia uszu są oleje roślinne, parafina, czasem także witamina E.  Są to preparaty bezpieczne, które mogą być stosowane u dzieci, osób noszących aparaty słuchowe, pływaków. Mogą je stosować osoby, które mają skłonność do nawracających infekcji ucha zewnętrznego. Składniki w sprayu do uszu zmiękczają woskowinę, jej nadmiar bez trudu usuną komórki rzęskowe.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz