Skąd pochodzi pizza?

Podbiła serca wszystkich Polaków. Komponowana w wielu smakach z różnorakimi dodatkami. Sprzedawana w kawałkach lub jako całość w papierowych pudełkach. Chodzi oczywiście o nasze ulubione danie, jakim jest pizza. Warszawa Bródno, Mokotów, Żoliborz czy Targówek. Wszędzie znajdziemy pizzerie, gdzie możemy nabyć nasz przysmak. Czy wiemy jednak, skąd wzięła się pizza?

Wielu zapytanych odpowie, że pizza pochodzi z Ameryki

I rzeczywiście, to zza oceanu przywędrowała do nas pizza. Jednak nie powstała w Stanach Zjednoczonych, ale w Europie. Pierwsze dania podobne do pizzy spożywali już starożytni Grecy. Były to cienkie placki z dodatkiem ziół oraz oliwy. W V wieku dotarły one na Półwysep Apeniński. Początkowo miała ona formę focaccii, czyli płaskiego ciasta zapieczonego z dodatkami, ale jeszcze bez sosu i sera. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa picea. Oznacza ono placek z wody i mąki. Jednak przez bardzo długi czas pizza pozostawała regionalnym przysmakiem, który był bardzo popularny zwłaszcza wśród uboższych warstw społeczeństwa. Przez wieki pszenne placki z różnymi dodatkami były przede wszystkim potrawą chłopów i biedniejszych mieszkańców miast. Pizza była tania w przygotowaniu i wtedy jeszcze bardzo uboga w dodatki. Do XVIII wieku w Europie nie uprawiano pomidorów, więc pizza nie przypominała w żaden sposób dania, które dziś zamawiamy w restauracjach.

Pizza, jaką znamy powstała w Neapolu

Słynnego szefa kuchni Raffaelo Esposito odwiedziła królowa Małgorzata Sabaudzka, a ten na jej cześć przygotował pizzę w narodowych barwach Włoch, z użyciem pomidorów, mozzarelli i bazylii. Tak powstała właśnie słynna Margherita, którą kupimy do dziś w każdej pizzerii. Następnie wraz z falą emigracji, pizza dotarła do Stanów Zjednoczonych. Początkowo tworzona była przez Włochów dla Włochów. Jednak bardzo szybko zainteresowali się nią rdzenni Amerykanie. Ci zmienili nieco recepturę i przede wszystkim wzbogacili pizze o mięso. Stamtąd za pomocą dużych międzynarodowych firm, pizza dotarła do każdego zakątka świata.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/warszawa-brodno

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz