Satelitarny dostęp do Internetu

Alternatywnym do naziemnych źródeł dostępu do Internetu, jest szerokopasmowe połączenie drogą satelitarną. Usługi Internetowe stają się dostępne bez konieczności posiadania połączenia drogą kablową, ani też poprzez łącze telefoniczne. Do korzystania z Internetu dzięki wykorzystaniu tej technologii, wystarczy antena satelitarna, która zbiera sygnał oraz wysyła go do modemu, podłączanego bezpośrednio do komputera z kartą sieciową. Nie potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie.

Zdecydowanie największą zaletą Internetu satelitarnego jest jego globalność. Możliwość połączenia się z siecią w technologii satelitarnej, istnieje niemal z każdego miejsca na Ziemi. Przeszkody nie stanowi ukształtowanie terenu, ani żadne inne geograficzne czynniki. Zasięg jednej satelity może obejmować obszar nawet całego kontynentu, co gwarantuje niezakłóconą możliwość nawiązania połączenia. Jest to więc idealna propozycja dla mieszkańców obszarów, w których jest problem z zasięgiem lub dostępem do sieci przy wykorzystaniu naziemnych technologii.

Dużą zaletą Internetu satelitarnego jest również jego niezależność. Kablowy sposób łączenia wymaga dostępu przez sieć telewizji kablowej, a Internet DSL przez linię telefoniczną.

Olbrzymia odległość satelity od Ziemi, generuje jednak problem, który może przejawiać się pewnymi opóźnieniami w docieraniu sygnału do anteny, co z kolei, może skutkować opóźnieniami transmisji i użytkowaniu zasobów Internetu. Największe niedogodności wystąpią w przypadku łączenia z satelitą najdalej oddaloną od Ziemi.

Opóźnienia transmisji kształtują się w 3 grupach, które warunkuje właśnie odległość satelity. Możemy zarejestrować zakres opóźnienia) od 2 do 50 ms b) od 30 do 70 ms c) ok. 120 ms.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz