Rodzaje ubezpieczeń na życie

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Polisy na życie cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród różnych grup osób. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wskazać można kilka ich rodzajów. Poniżej prezentujemy te najważniejsze, które bez wątpienia trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na wykupienie takiego ubezpieczenia.

Ubezpieczenia terminowe

Rodzaje ubezpieczeń na życieW tym wypadku można liczyć na ochronę finansową jedynie w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Odszkodowanie otrzymuje więc osoba uposażona. Jeśli zrezygnujemy z polisy, nie otrzymamy żadnych pieniędzy. Takie polisy zawiera się na czas określony. Tego rodzaju polisy na życie są najczęściej wybierane przez osoby zaciągające wysokie kredyty. Wiele banków wymaga również takiego zabezpieczenia. Warto pamiętać, że w przypadku polisy terminowej ubezpieczyciele określają maksymalny wiek osoby ubezpieczeniowej. W zdecydowanej większości przypadków jest to maksymalnie siedemdziesiąt pięć lat.

Bezterminowe ubezpieczenia na życie

W tym wypadku umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest bezterminowo. Takie polisy mogą wybierać osoby, których wiek nie przekracza siedemdziesięciu pięciu lat. W wielu wypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się na jeszcze bardziej restrykcyjne podejście i obniżają ten wiek do sześćdziesięciu pięciu. Takie polisy kosztują oczywiście więcej niż ubezpieczenia terminowe. Decydując się na zerwanie umowy, można być pewnym, że część wpłaconych składek zostanie nam zwrócona. Chodzi o tak zwaną wartość wykupu. Bezterminowe ubezpieczenia na życie dzieli się na:

  • ochronne;

  • uniwersalne.

Te pierwsze nie zawierają elementu oszczędnościowe. W niektórych przypadkach składki opłaca się jedynie do osiągnięcia określonego wieku. Później składek już nie trzeba płacić, ale polisa nadal obowiązuje. Ubezpieczenia uniwersalne mają charakter ochronno – inwestycyjny.

Wymienione rodzaje polis na życie to jeszcze nie wszystkie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują między innymi polisy posagowe, które również warto poznać nieco bliżej. Do tego dochodzą terminowe ubezpieczenia na życie oraz na dożycie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *