Przekonanie obywateli do oszczędzania

Przekonanie obywateli do oszczędzaniaKwestia oszczędzania i zapewnienia sobie odpowiedniego dochodu na stare lata, to dzisiaj coraz popularniejszy temat nie tylko wśród osób, które są już na skraju emerytury czy renty i mają świadomość, jak niskie będzie to świadczenie. Niestety zwłaszcza w krajach rozwiniętych i dynamicznie się rozwijających, gdzie ludzie bardzo dużo konsumują, zarabiają coraz więcej i chętnie wydają te pieniądze na mieszkania, samochody i ogólnie podnoszenie standardu swojego życia – problematyczne może być niedostateczne finansowanie już po okresie pracy zarobkowej.

Emerytury, nawet w krajach o mocnych fundamentach ekonomicznych, rzadko kiedy są w stanie sprawić, że emeryci będą mogli swobodnie trwać w życiu na najwyższym poziomie, do jakiego przyzwyczaili się na przestrzeni całych dekad. Kraje rozwinięte doskonale jednak wiedzą, jak wykorzystywać okazje rynkowe i ich społeczeństwa nie boją się takich podmiotów jak fundusze inwestycyjne, których celem jest w równym stopniu zwiększenie własnej wartości ekonomicznej jak i podniesienie wartości portfela inwestycyjnego swoich uczestników czy członków.

Brak zaufania do funduszy

W Polsce niestety od początku lat dziewięćdziesiątych fundusze nie miały szczególnie dobrej renomy, nie cieszyły się wielkim zaufaniem, a samo słowo inwestowanie było nacechowane jeśli nie negatywnie, to przynajmniej niosło pewien ładunek niepewności i ryzykanctwa. Ludzie, którzy jako pierwsi zaczęli wykorzystywać produkty takich funduszy jak IKZE( sprawdź porównanie ), czyli Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, bardzo szybko przekonali się także do tego, że warto być może przekazywać swoje oszczędności także na inne celowe produkty czy instrumenty. Zaufanie do funduszy zaczęło rosnąć wraz ze spadkiem zaufania do głównych podmiotów rządowych czy administracji publicznej, której celem jest chociażby stworzenie takiego stabilnego i dobrze zarządzanego systemu wsparcia socjalnego, który pozwoli emerytom i rencistom swobodnie funkcjonować już po zakończeniu pracy zarobkowej i wyjściu z tzw. wieku produkcyjnego.

Stabilne fundusze

Największe fundusze na świecie od niepamiętnych czasów starają się przekonać ludzi do tego, aby wzięli los w swoje ręce i zaczęli aktywnie oszczędzać. Obecnie wolny rynek w takim kształcie daje wiele możliwości obracania pieniędzmi i lokowania oszczędności na instrumentach, które dają spory zysk w perspektywie roku czy kilku lat, nie zwiększając przy tym zbędnie ryzyka. Najbardziej stabilne fundusze nie kierują się trendami, nie ulegają modzie, nie wybierają instrumentów pochodnych, aby nie obarczać swoich uczestników dodatkowym ryzykiem rynkowym.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz