Prawidłowa higiena uszu

Higiena uszu to jeden z podstawowych zabiegów higienicznych. Bardzo często czyścimy je nieumiejętnie. Możemy wtedy uszkodzić naskórek lub błonę bębenkową. Łatwiej wtedy o stan zapalny i kłopoty ze słuchem.

Rola woskowiny

Woskowina czyli woszczyna lub wosk uszny to lepka wydzielina, która jest produkowana przez gruczoły łojowe. Zbiera się ona w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Dla ucha jest bardzo pożyteczna. Nawilża je i natłuszcza, chroni przed zanieczyszczeniami, zapobiega urazom i przedostawaniu się wody do wnętrza ucha. Oczyszczaj ucho z cząsteczek kurzu, chroni je przed rozwojem niektórych rodzajów bakterii i grzybów. Jest niezbędna do ochrony uszu, ale nie powinno jej być zbyt dużo, gdyż wtedy zaczyna zalegać w przewodzie słuchowym. Wywołuje u nas poczucie dyskomfortu. Jeśli nie zostanie usunięta, stwardnieje i utworzy czop woskowinowy, który spowoduje pogorszenie słuchu.

Nie używamy patyczków

Uszy myjemy palcami tak, aby nie sięgnąć zbyt głęboko w ich wnętrze. Umyte uszy osuszamy ręcznikiem. Nie czyścimy uszu patyczkami, gdyż wbijemy nimi woskowinę w głąb przewodu słuchowego. Powstanie wtedy korek woskowinowy, który utrudni słyszenie. Czop można usunąć tylko u laryngologa. Lekarz może to zrobić płukając przewód słuchowy, używając kleszczyków lub specjalnego ssaka.

Pomoc z apteki

Aż u 17 procent ludzi przyczyną problemów ze słuchem są infekcje wywołane przez niewłaściwą higienę uszy. Problemu można uniknąć myją uszy palcami lub stosując specjalne preparaty przeznaczone do higieny uszu. Rozmiękczają one woskowinę, zapobiegają przywieraniu złogów woskowinowych do ścian przewodu słuchowego, pomagają delikatnie je usunąć. Dostępne są w aptece bez recepty. Stosując je jeden-dwa razy w tygodniu, możemy zapomnieć o kłopotach z zatkanymi uszami. Preparaty te mają w składzie oleje roślinne, parafinę, witaminę E. Są przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Mogą je stosować osoby noszące aparaty słuchowe oraz osoby, które uprawiają sporty wodne.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz