PMS – sposoby na przetrwanie

Każda miesiączkująca kobieta na pewno zgodzi się co do tego, że ten czas w miesiącu jest niezwykle trudny. W niektórych przypadkach dolegliwości z tym związane są tak silne, że ciężko jest normalnie funkcjonować i wykonywać codzienne obowiązki.

Szczególnie ostre objawy towarzyszące miesiączkowaniu noszą zbiorczą nazwę zespołu napięcia przedmiesiączkowego, lub PMS. Szacuje się, że na zespół ten cierpieć może nawet 80% wszystkich miesiączkujących kobiet na świecie. Jest to dość trudne, ale warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów na przetrwanie tego stanu. Podstawa to oczywiście odpowiednia wiedza.

Jak radzić sobie z objawami?

Ponieważ PMS to dość ogólne określenie, można do niego przypisać mnóstwo dolegliwości towarzyszących miesiączkowaniu. Ze wszystkimi z nich można jednak walczyć.

Jeśli chodzi o objawy psychiczne, to najczęściej mamy do czynienia ze stanami depresyjnymi, rozdrażnieniem, nadmiernym smutkiem czy płaczliwością. Warto w tym okresie, o ile to tylko możliwe, nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków i starać się unikać stresujących sytuacji. Potrzebny jest też odpoczynek i relaks. Lepiej zwolnić nieco tempo swojego życia i dać sobie chwilę dla siebie.

Trudniejsze do opanowania mogą być objawy fizyczne. Rzeczy takie jak ostre bóle piersi, brzucha czy pleców są ciężkie do leczenia. Można stosować tu mocniejsze środki przeciwbólowe, ale nie należy z nimi przesadzać. PMS często powoduje też rozwolnienia i biegunki. Warto w tym okresie spożywać wiele produktów nabiałowych, takich jak jogurty i kefiry, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy człowieka.

Dieta i leki na PMS

Istnieje szereg leków na objawy PMS, dostępnych zarówno na receptę, jak i bez. Odpowiedni środek powinien zalecić lekarz; niekiedy stosuje się nawet leki hormonalne.

Oprócz samych leków dobrze jest zadbać o swoją dietę w tym trudnym okresie. Bardzo ważne jest przede wszystkim pożywienie bogate w witaminy. Kobieta z PMS powinna odżywiać się jak najzdrowiej i posiadać zróżnicowaną dietę. Przy problemach żołądkowych warto postawić również

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz