Pizza: podstawowe zioła i przyprawy

Daniem wywodzącym się z kuchni włoskiej, które cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością jest pizza. To prosty drożdżowy placek smarowany sosem pomidorowym i pokrywany rozmaitymi dodatkami.

Jak wielka jest dzisiaj wśród Polaków popularność pizzy można się przekonać, wpisując w wyszukiwarce internetowej frazę „pizza Gdańsk”. Po zaledwie kilku chwilach naszym oczom ukażą się wyniki wyszukiwania przenoszące nas na witryny pizzerii. My jednak skoncentrujemy się tym razem na podstawowych ziołach i przyprawach, które można dodawać do pizzy.

Jak wyglądała pierwsza pizza?

Początkowo pizza była chlebowym plackiem, który nacierano odrobiną oliwy i posypywano ziołami. Było to typowe danie ubogich mieszkańców Włoch. Z czasem jednak zaczęła się zmieniać. Już w XVIII wieku przybrała formę, z której znana jest do dzisiaj. Pierwszą przyprawą, którą wykorzystywano do pizzy była sól. Na pizzy przygotowanej dla Małgorzaty Sabaudzkiej (to od jej imienia pochodzi nazwa „margherita”) pojawiła się natomiast bazylia – zioło, bez którego trudno sobie wyobrazić pizzę.

Bazylia oraz oregano

To zioła, które na pizzy pojawiają się najczęściej. Nie bez powodu. Zarówno bazylia, jak i oregano doskonale komponują się z ciastem drożdżowym dodając mu niesamowitego aromatu. Jeśli chodzi o bazylię, to zdecydowanie częściej wykorzystywana jest na świeża niż suszona. Posypuje się nią pizzę dopiero po upieczeniu. W przeciwnym razie listki by zwiędły. Oregano dodaje się do pizzy suszone. Posypuje się nim ciasto po posmarowaniu sosem pomidorowym. Oregano świetnie podkręca smak pizzy, sprawia, że nabiera ona wyjątkowego aromatu.

Zioła prowansalskie

To mieszanka ziół, które również można dodawać do pizzy. Oprócz wspomnianego już oregano w ziołach prowansalskich znajduje się rozmaryn, tymianek, majeranek, cząber oraz estragon. Czasami dodaje się także miętę. Taka mieszanka charakteryzuje się wyjątkowo silnym aromatem.

Trudno wyobrazić sobie pizzę bez ziół. To właśnie zioła nadają jej wyjątkowego charakteru i aromatu.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/gdansk-c-h-alfa-gdansk

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz