Panele fotowoltaiczne: co warto o nich wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne: co warto o nich wiedzieć?

Bez energii, którą emituje Słońce prawdopodobni na Ziemi przestałoby istnieć życie. Energia, którą emituje słońce z pewnością nie wyczerpie się przez tysiące jeszcze lat. Dzisiaj zaczynamy ją coraz powszechniej wykorzystywać do produkowania „zielonego prądu”. Tak określana jest energia elektryczna, która może zostać wytworzona przez panele fotowoltaiczne z promieniowania słonecznego.

Panele fotowoltaiczne: co warto o nich wiedzieć?

Energię słoneczną ze słońca można produkować dzięki temu, że w XIX wieki francuski chemik i fizyk Henri Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny. Pierwszą elektrownię, w której produkowano prąd wykorzystując do tego promieniowanie słoneczne uruchomiono w Kalifornii już w latach 80. minionego wieku. Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne ma bardzo małą moc. Stąd też, aby można było w nich wytwarzać energię elektryczną, łączy się je równolegle lub szeregowo – w ten sposób powstają panele fotowoltaiczne. Wyraźnie w tym miejscu należy podkreślić, iż panele fotowoltaiczne to nie te same urządzenia, co kolektory słoneczne. Montuje się je podobnie, ale jest tylko jedna łącząca je cecha. Zdecydowanie najlepiej jest montować panele fotowoltaiczne (także kolektory słoneczne) na spadzistych dachach – ich kąt nachylenia powinien wynosić 25 – 45 stopni. Największą wydajność osiągną panele fotowoltaiczne, które zostaną ułożone na południowej połaci dachu. Nic nie powinno ich zacieniać: sąsiednie budynki, komin, wysokie drzewa. Panele fotowoltaiczne, które są zacienione mogą zostać uszkodzone; istnieje ryzyko, że dojdzie do ich przegrzania. Pierwiastkiem wykorzystywanym do wytwarzani ogniw fotowoltaicznych jest krzem. Pierwiastek ten wykorzystywany jest w bardzo różnej postaci, stąd też ogniwa fotowoltaiczne mogą być:

monokrystaliczne;

amorficzne;

polikrystaliczne.

Instalacja fotowoltaiczna może pracować w jednym z dwóch systemów: off grid lub on grid. System off grid pozwala na pracę instalacji fotowoltaicznej niezależnie od sieci energetycznej. Częścią każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik przekształcający prąd stały na zmienny.

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne/

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz