Outsourcing kadr

Outsourcing kadr

Bardzo dużo firm zatrudnia pracowników. Oczywiste jest, że w miarę rozwoju firmy liczba zatrudnionych rośnie. I o to chodzi. Nie po to przecież zakładamy działalność gospodarczą, by wszystko robić samodzielnie. Powiedzmy sobie szczerze: czasem jest to wręcz niemożliwe. Z drugiej strony zatrudnienie kogokolwiek wiąże się z wieloma kosztami.

Outsourcing kadrNie chodzi tu jednak o same koszty związane z wynagrodzeniem pracownika (są też inne koszty np. prowadzenie kadr i płac). Prawo nakłada na pracodawców określone obowiązki. Należy sporządzić odpowiednią umowę np. o pracę, zlecenie lub dzieło. Trzeba takiego pracownika zarejestrować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych a następnie prowadzić odpowiednią dokumentację (każdy pracownik musi mieć np. teczkę) Pod koniec roku należy wystawić Pit. Na żądanie pracownika trzeba wydać zaświadczenie o zarobkach. Są to tylko najprostsze przykłady. Tych obowiązków jest bowiem znacznie więcej. I nie da się od nich w żaden sposób uciec. Niestety, zatrudnienie kogokolwiek to mnóstwo formalności, z którymi nie każdy przedsiębiorca byłby w stanie sobie poradzić. Większość firm posiada jednak coś takiego jak dział kadr i płac.

Co niewątpliwie generuje spore koszty. Rozwiązaniem problemu jest outsourcing kadr i płac. Zamiast tworzyć w swojej firmie kolejny duży dział można zlecić rozliczenia kadro-płacowe zewnętrznej firmie. Wiele firm korzysta z tego rozwiązania. Dla dużych firm takie rozwiązanie jest niewątpliwie korzystne, co nie oznacza, że i małym oraz średnim firmom nie opłaca się tego robić. Ile można zaoszczędzić? Z pewnością są to różne kwoty. Czasami mniejsze czasami większe. Wiele zależy od tego na jakich warunkach zatrudniamy pracowników. Pewne jest jednak, że niektóre firmy mogą zaoszczędzić nawet 30%. Z pewnością warto więc zastanowić się nad tym rozwiązaniem w swojej firmie. Na co można przeznaczyć zaoszczędzone kwoty? Jest to pytanie retoryczne, ponieważ każdy przedsiębiorca wie doskonale, co zrobić z dodatkowymi środkami. Przeważnie pieniądze te idą na rozwój firmy.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz