Oszczędzanie na przyszłość

Oszczędzanie na przyszłośćEkonomiści i doradcy finansowi często podkreślają, że warto jak najwcześniej zacząć myśleć o swojej przyszłości i odpowiedniej emeryturze. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, jak niska czeka je emerytura, jeżeli samodzielnie o nią nie zadbają. Wydawać mogło by się, że po kilkudziesięciu latach ciężkiej pracy zawodowej, państwo zapewni odpowiednią emeryturę każdemu. Prawda jest jednak inna. Wiele osób jest zaskoczonych, kiedy dowiadują się, ile wynosi ich świadczenie i decydują się one na dalszą pracę zawodową, aby tylko nie musieć żyć za tak niewielkie kwoty. W szczególności dotyczy to osób, które przyzwyczajają się do wyższego poziomu życia.

Każdy marzy o tym, aby na emeryturze nie martwić się niczym, podróżować i cieszyć się życiem. Aby móc to osiągnąć, trzeba więc wziąć sprawy w swoje ręce. Przede wszystkim, profesjonalni doradcy polecają więc, aby jak najwcześniej zacząć oszczędzać, na przykład w ramach dobrego IKZE. Najlepiej jest zacząć systematycznie odkładać, nawet niewielkie kwoty, już w wieku około trzydziestu lat. Może wydawać się to za wcześnie, jednakże w praktyce okazuje się, że pozostaje wówczas dobrych kilkadziesiąt lat do świadczenia emerytalnego. Dzięki temu, gromadzone i pomnażane pieniądze pozwolą na to, aby zapewnić sobie bardzo wysoką emeryturę. Takie IKE w swojej ofercie ma obecnie wiele firm polskich i zagranicznych. Warto porównać ich oferty i wybrać najlepsze dla siebie.

W co inwestować?

indeksDobrym pomysłem na oszczędności i pomnażanie pieniędzy są również fundusze inwestycyjne. Te z powodzeniem powiększają portfele swoich klientów i robią to wyjątkowo zgrabnie i szybko. Oczywiście, konieczne jest wybranie najlepszego funduszu na rynku. Warto więc śledzić zarówno notowania funduszy, jak i ich wyceny oraz rankingi i wybrać odpowiednią firmę dla siebie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj inwestycji, aby wybierać najlepsze dla siebie instrumenty finansowe, jak na przykład akcje. Wiele osób korzysta obecnie z profesjonalnej pomocy funduszy i są one bardzo zadowolone z rezultatów takiej współpracy.

Co jest najważniejsze w inwestowaniu?

Najważniejsze to, zdecydować się na odpowiedni krok jak najszybciej, ponieważ każdy rok to konkretne kwoty na przyszłość. Nie warto zastanawiać się zbyt długo. Lepiej zacząć od niewielkich kwot i systematycznie je powiększać, kiedy tylko dochody będą rosły. Można się bardzo zdziwić, kiedy po latach sprawdzi się swoje IKZE i odnotuje ogromną ilość środków zgromadzonych na nim. Wiele osób jest zaskoczonych tym, jak wiele udało im się oszczędzić i cieszą się pieniędzmi w trakcie swojej emerytury.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz