Oferty pracy i matchmaking

Oferty pracy i matchmaking

Matchmaking to nowoczesny sposób podchodzenia do problemu rekrutacji pracowników, który prezentuje na przykład portal HR Talentuno. Na czym polega nowoczesne podejście?

Klasyczna baza ofert pracy

Portale z ofertami pracy nie są już od bardzo dawna niczym specjalnym. Pozwalają one łatwo i szybko znaleźć pracę, ale czy możemy tutaj mówić o efektywności procesu i faktycznej optymalizacji całego mechanizmu rekrutacyjnego? Na pewno nie. Tym bardziej, że klasyczna baza ofert pracy w zasadzie pozostawia cały proces rekrutacji w rękach użytkowników serwisu. Serwis pełni rolę swoistej tablicy ogłoszeniowej, a wszystko inne to już zadanie dla pracodawców i pracowników. Można to wręcz zrównać z zakupami w ciemno, ponieważ ani pracownik specjalnie nie wie, na jaką ofertę odpowiada, ani pracodawca nie jest pewny, kim jest ta pięknie mówiąca o sobie osoba. Talentuno, nowoczesna baza ofert pracy, sama przejmuje bardzo dużą część procesu rekrutacji na swoje barki.

Portal prowadzący rekrutację

Nie jest oczywiście tak, ze rekrutacja powadzona jest przez sam serwis. Jego zadaniem jest matchmaking, czyli łączenie odpowiednich osób z odpowiednimi pracodawcami, a nie tylko dawanie obu stronom możliwości, by sami się odnaleźli. Realizowane jest to przed dwa równorzędne mechanizmy działające w symbiozie. Pierwszy z nich weryfikuje kwalifikacje pracowników poprzez odpowiednie testy kwalifikacji i kompetencji. Drugi nich cały czas sprawdza wszystkie pojawiające się oferty pracy pod katem profili potencjalnych pracowników. Jeśli jakiś pracownik odpowiada profilowi stanowiska pracy, jest on polecany pracodawcy, po czym ten może zdecydować, czy będzie dążył do jego zatrudnienia. Różnica polega tutaj na tym, że w klasycznym ujęciu tylko niewielka część potencjalnych pracowników to osoby, które realnie mogłyby się nadawać do pracy, którą chcą podjąć. W systemie nowoczesnym każda z osób wskazanych przez system powinna być dobrym wyborem, a proces rekrutacji firmy może co najwyżej prowadzić do wyboru oferty najlepszej z najlepszych.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz