Oddziaływanie leków na poszczególne układy

Na całym świecie znanych jest obecnie około 200 tysięcy leków. Zmusiło to do ich uporządkowania. Leki zostały podzielone zgodnie z kryterium oddziaływania farmakologiczne na poszczególne układy.

 

Układ trawienny

 

W leczeniu schorzeń układu pokarmowego stosowane są bardzo różnorodne leki, gdyż chorób tego układu jest mnóstwo. W leczeniu chorób układu trawiennego stosowane są leki przeciwbiegunkowe (na przykład węgiel leczniczy), przeciwwymiotne, przeczyszczające i hamujące wydzielanie soków żołądkowych.

Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy

 

Na układ nerwowy wpływają leki przeciwbólowe. Stosuje się leki działające na źródło bólu (aspiryna) jak i leki (morfina) działające na mózg. W grupie leków działających na ośrodkowy układ nerwowy są między innymi leki pobudzające do snu czyli leki nasenne oraz psychotropowe. Do tych działających na obwodowy układ nerwowy należą między innymi leki znieczulające.

Układ oddechowy

 

Stosowane są leki działające wykrztuśnie, preparaty hamujące kaszel, leki rozszerzające drogi oddechowe. Te ostatnie stosowane są w leczeniu astmy. Ale do leków stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego należą także antybiotyki.

Układ sercowo-naczyniowy

 

Do tej grupy leków należą między innymi leki nasercowe. Część z nich to leki pochodzenia roślinnego. W leczeniu chorób serca często stosowane są wyciągi z naparstnicy, która zawiera glikozydy nasercowe. Inną grupą leków stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego są leki, które obniżają ciśnienie krwi.

Układ wydalniczy

 

Do leków stosowanych w leczeniu chorób układu wydalniczego należą między innymi środki, które mają zwiększyć ilość wydalanego moczu, a wraz z nim także sodu. Leki te nazywane są moczopędnymi. Po ich zażyciu zwiększa się ilość wydalanej przez organizm wody. Najczęściej zażywa się je rano. Odrębną grupą leków są te, które mają pobudzą nerki do wydalania kwasu moczowego. To grupa leków stosowanych w leczeniu dny – choroby układu kostnego. Te leki można umieścić także w układzie kostnym.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz