Od czego zależy zyskowność lokaty

Lokaty bankowe to aktualnie najkorzystniejszy i najbezpieczniejszy sposób oszczędzania pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy i złożenie swoich pieniędzy na lokacie powinniśmy wiedzieć, co powoduje, że lokaty bankowe są mniej lub bardziej zyskowne.

Oprocentowanie

O tym ile zarobimy na lokacie bankowej, decyduje oczywiście oprocentowanie. Im jest ono wyższe, tym więcej pieniędzy uzyskujemy na koniec. Wyjątkiem są promocje, które najczęściej kierowane są do nowych klientów, których bank chcę namówić do korzystania ze swoich usług. W takim przypadku mamy nawet trzymiesięczne okresy lokat, które są niezwykle korzystnie oprocentowane. Jest to jednak, jak już wspomnieliśmy sytuacja wyjątkowa. Na wysokość oprocentowania oprócz czasu trwania lokaty wpływ ma to, czy zdecydujemy się na oprocentowanie stałe, czy też zmienne. W przypadku gdy podpiszemy umowę z oprocentowaniem stałym, to od początku mamy pełną wiedzę na temat tego ile pieniędzy otrzymamy na koniec trwania lokaty. W przypadku oprocentowania zmiennego nasz zysk zależy od wielu czynników zewnętrznych, które wpływają na wysokość oprocentowania. Są to między innymi stopy procentowe oraz inflacja.

Wkład

Oczywiście o tym, jak dużo zarobimy, decyduję także wysokość wkładu. Im więcej pieniędzy zdecydujemy się włożyć do lokaty, tym większe będą nasze zyski. Zanim jednak zdecydujemy się założyć lokatę, powinniśmy dokładnie przemyśleć czy nasze oszczędności naprawdę nie będą nam potrzebne przez pewien czas. Jeśli bowiem zdecydujemy się wypłacić pieniądze przed terminem zakończenia lokaty, to bank nie wypłaci nam najpewniej żadnych odsetek. W wielu przypadkach nie otrzymamy nawet tych pieniędzy, które teoretycznie już zarobiliśmy. Dlatego, choć wysokość wkładu ma wpływ na nasz zarobek, to najkorzystniej jest podzielić pieniądze, tak aby złożyć je na kilku różnych lokatach o różnych okresach. W ten sposób wszystkie nasze oszczędności pracują na siebie, a jednocześnie zabezpieczamy się przed sytuacją, w której potrzebujemy z dowolnego powodu jakiejś sumy pieniędzy, a musimy likwidować całą lokatę.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz