Obliczamy sami składkę OC

Wśród ubezpieczeń oferowanych przez działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogło zabraknąć polis przeznaczonych dla kierowców. Wśród tych ubezpieczeń wyróżnić można ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w skrócie OC.

 

Czym charakteryzuje się OC komunikacyjne?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej muszą wykupić wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych, które są zarejestrowane. Polisa zapewnia ochronę przed poniesieniem finansowych konsekwencji związanych z naprawieniem szkody wyrządzonej osobom trzecim. W przypadku pierwszego ubezpieczenia polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestrowania pojazdu. Kolejną wykupuje się najpóźniej w dniu wygasania poprzedniej. Ubezpieczenie jest ważne przez 12 miesięcy. Polisa działa nie tylko na terytorium Polski, ale także w większości państw europejskich. Za brak ważnego OC kierowcom grożą konsekwencje finansowe. Kary te może nakładać między innymi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kary nakładane przez UFG na kierowców za brak ważnej polisy OC przez okres 14 dni w 2018 roku wynosiły 4 tysiące złotych.

 

Co wpływa na cenę OC?

O wysokości składki OC na pewno nie decyduje zakres ubezpieczenia, jest on taki sam u każdego ubezpieczyciela. Wysokość składki każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalać samodzielnie. Przyczyn podwyższenia składek może być naprawdę wiele. Obliczanie składki OC interesuje więc bardzo wiele osób. Na stronach internetowych wielu towarzystw ubezpieczeniowych jest zakładka „kalkulator OC”. Korzystając z tego bardzo prostego i intuicyjnego w obsłudze narzędzia, każdy może zorientować się, jak wysoką składkę OC przyjdzie mu zapłacić. Przy obliczaniu składki OC towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę między innymi miejsce rejestracji i użytkowania samochodu, wiek kierowcy, markę, model, wiek pojazdu i pojemność silnika. Wszystkie te dane należy wpisać w kalkulator, inaczej kalkulacja nie będzie rzetelna.

Przed kupieniem polisy warto porównać ceny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Więcej na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz