Objawy i przyczyny skóry atopowej

Objawy i przyczyny skóry atopowej

Skóra atopowa wymaga skutecznej pielęgnacji, która różni się od takiej codziennej przy skórze normalnej. Zapalenie atopowe odnosi się do podrażnień wywołanych alergiami. To dość uciążliwa przypadłość, ale da się z nią żyć, jeśli zastosuje się odpowiednie środki.

Skóra atopowa – kiedy i kogo dotyczy?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie przyczyny może mieć ta choroba. Wiadomo, że często występuje, jeśli ktoś cierpi już na astmę albo katar sienny. Skóra atopowa dotyczy bardzo często, w zasadzie najczęściej niemowląt i jest przekazywana przez rodziców na drodze genetycznej. Według badań częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn. Na temat skóry atopowej u dorosłych wiele informacje znajdziemy pod tym adresem.

Oprócz czynników genetycznych możliwe jest też zachorowanie na tę przypadłość, jeśli przebywa się lub mieszka w środowiskach miejskich, gdzie zanieczyszczenia są na najwyższym poziomie. Organizm może mieć trudności, aby się przed nimi bronić, a słabość układu immunologicznego wpływa na możliwość zachorowania na atopowe zapalenie skóry. Ważną rolę odgrywają jeszcze ogólne czynniki środowiskowe, zwłaszcza klimatyczne. Jeśli temperatura jest wysoka, to objawy będą ostrzejsze. W przypadku kontaktu z alergenami również może się pojawić skóra atopowa.

Objawy skóry atopowej

Występowanie u danej osoby atopowego zapalenia skóry wiąże się z tym, że pojawia się czas nasilonych objawów i chwilowy ich zanik. Wówczas można się spodziewać względnego spokoju aż do czasu, kiedy ktoś narazi się na działanie czynników je wywołujących wspomnianych powyżej. Skóra w takim przypadku staje się sucha, podrażniona, ponieważ traci sporą ilość wody w wyniku zaburzeń lipidowych. Oprócz tego pojawiają się na niej krostki i wypryski, nieprezentujące się estetycznie. Najwięcej tego typu zmian można zaobserwować na twarzy, na szyi, na kolanach i łokciach. Wszystkie te zmiany oczywiście mocno swędzą. To sprawia, że chory chce się usilnie podrapać, w wyniku czego podrażnienie się powiększa i stan skóry staje się jeszcze gorszy niż był. To z kolei niesie ze sobą kolejne przykre przypadłości, takie jak bezsenność czy stresogenność. Chory, jeśli nie może powstrzymać się przed drapaniem i nie stosuje specjalnych środków pielęgnacyjnych, ma szczególnie utrudnione życie i codzienne funkcjonowanie.

Warto w takim przypadku zaopatrzyć się w emolienty, czyli specjalne substancje natłuszczające, aby doprowadzić do wyrównania gospodarki lipidowej skóry. To one wytwarzają warstwę nieprzepuszczalną, przez którą woda się nie wydostaje, a więc skóra jest stale nawodniona i natłuszczona.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz