O lekach na migrenę

Łagodny ból głowy najczęściej łagodzimy sięgając po tabletkę bez recepty. Czy są one skuteczne także na migrenę? Jakie leki najczęściej zażywają osoby, które cierpią z powodu migreny?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

 

Są dostępne bez recepty, ale w przypadku migreny nie każdemu przynoszą ulgę. Likwidują one skutecznie ból o umiarkowanym natężeniu, na migrenę lek zawierający na przykład ibuprofen może okazać się nieskuteczny. Są jednak chorzy, który leki te pomagają. Leczenie migreny warto więc zacząć właśnie od tych leków. Należy jednak pamiętać o skutkach ubocznych.

Zobacz także: https://www.medme.pl/artykuly/metamizol-dzialanie-dawkowanie-i-cena-jak-stosowac,73649.html

Tryptany

 

Leki z tej grupy działają zupełnie inaczej niż dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Są to leki sprzedawane wyłącznie na receptę. Pomagają nawet zażyte już w czasie ataku. Leki z grupy tryptanów dostępne są między innymi w postaci sprayu do nosa i czopków. Są one znacznie bardziej bezpieczne dla żołądka niż NPLZ. Są bardzo często zapisywane tym pacjentom, którym podczas ataku migreny towarzyszą wymioty, które uniemożliwiają zażycie leku w postaci tabletki. Zaletą leków w postaci aerozolu jest to, że działa on bardzo szybko, po około 15 minutach. Ponowną dawkę leku można zażyć po upływie 2 godzin. Leki przeciwmigrenowe zawierające tryptany stosuje się pod ścisłą kontrolą lekarza. Mogą one powodować nieprzyjemne dolegliwości. Wiele osób zażywających leki z tryptanami uskarżało się na mniejszą koordynacją ruchową i wzrokową; stosując tryptany nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Inne niepożądane skutki tryptanów to: zawroty głowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, stany lękowe. Objawy te nie są zbyt dokuczliwe. W leczeniu migreny leki z tryptanami są stosowane od dawna. Minusem jest uch wysoka cena. Mimo że są bardzo skuteczne w łagodzeniu silnych ataków migreny, minister zdrowia nie zdecydował się umieścić leki z tryptanami na liście leków refundowanych. Wiele osób nie może więc pozwolić sobie na wykupienie recepty.

Nie ma idealnego, uniwersalnego leku na migrenę. Wybranie odpowiedniej terapii jest trudne.

Źródła:
https://www.apteka-natura.eu/product-pol-2566-Pyralgina-500-mg-12-tabletek.html

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz