O kapitałowym ubezpieczeniu na życie

O kapitałowym ubezpieczeniu na życie

Wśród polis na życie są także tak zwane ubezpieczenia kapitałowe. Należą one do jednych z rodzajów ubezpieczeń terminowych. Pomiędzy jednak klasycznymi polisami terminowymi a kapitałowymi polega na tym iż osoba ubezpieczona po wygaśnięciu umowy otrzyma kapitał, który został zgromadzony na polisie. Klasyczna polisa ochronna wypłaty jakikolwiek świadczeń po zakończeniu umowy nie przewiduje.

W przypadku wybrania ubezpieczenia kapitałowego należy pamiętać, że należy płacić wyższe składki niż te, które płaci się wybierając polisę o charakterze ochronnym. Z wpłaconej składki część zostanie zainwestowana, a część przeznaczona przez zakład ubezpieczeń na zapewnienie klientowi ochrony ubezpieczeniowej.

Czy wybranie ubezpieczenia kapitałowego jest bezpieczne?

O kapitałowym ubezpieczeniu na życieKażda inwestycja jest związana z pewnym ryzykiem; tutaj jednak ryzyko to ponosi zakład ubezpieczeń. Osoba, która wykupiła ubezpieczenie kapitałowe nie ponosi w związku z tym żadnego ryzyka. Raz w ciągu roku – w wybranym terminie – niewielka część uzyskanego przez zakład ubezpieczeń zysku trafia w ręce posiadacza polisy. Dzięki temu jej wartość wzrasta.

Na co zwrócić uwagę wybierając kapitałowe ubezpieczenie na życie?

Osoby, które wybiorą takie ubezpieczenie powinny przy wyborze uwzględnić między innymi:

  • ilość lat, kiedy polisa nie ma tak zwanej wartości odstąpienia – w zdecydowanej większości towarzystw ubezpieczeniowych okres ten wynosi trzy lata. Należy zwrócić uwagę na wartość odstąpienia ze względu na fakt iż w czasie trwania tego okresu, towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty wszelkich świadczeń;

  • sytuacje, kiedy świadczenie nie jest wypłacane;

  • czy towarzystwo ubezpieczeniowe daje możliwość wykupienia opcji dodatkowych, dzięki którym możliwe stanie się zapewnienie szerszej ochrony.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

W przypadku ubezpieczenia kapitałowego podobnie, jak dzieje się w przypadku zwykłego ubezpieczenia na życie, należy zwrócić dodatkową uwagę na:

  • sumę ubezpieczenia;

  • wysokość składki;

  • okres ubezpieczenia – w przypadku ubezpieczenia kapitałowego minimalny okres, na który umowa może zostać zawarta to pięć lat.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz