Nawozy organiczne - obornik i gnojówka

Nawozy organiczne – obornik i gnojówka

O ile nawozy mineralne pełnią niezwykle istotną rolę w procesie dostarczania do gleby składników odżywczych i substancji pokarmowych, to nie mają one bezpośredniego wpływu na sam stan gleby. Tutaj zaczyna się rola nawozów organicznych.

 

NAWOZY ORGANICZNE – NA CO WPŁYWAJĄ?

Nawozy organiczne - obornik i gnojówkaNawozy organiczne pozwalają na poprawę właściwości gleby poprzez zmianę jej struktury, a co za tym idzie – zachodzących w niej stosunków wodnych i powietrznych. W ten właśnie sposób powstają znacznie lepsze warunki dla rozwoju mikroorganizmów glebowych, a poziom próchnicy utrzymywany jest na stałym poziomie.

Do nawozów organicznych zaliczamy: obornik, gnojówkę, gnojowicę, pomiot ptasi, słomę, torf, resztki roślin oraz kompost.

OBORNIK

Wśród wszystkich nawozów organicznych, największe znaczenie ma właśnie obornik. Na jego skład wpływa nie tylko gatunek zwierząt, ich wiek oraz jakość paszy, ale także kondycja zwierząt oraz zastosowana ilość ściółki. Dobrej jakości obornik zawiera w sobie azot, fosfor, wapń, magnez, potas, bor, miedź, mangan, cynk, kobalt oraz molibden.

Na jakość obornika wpływają także warunki, w jakich jest przechowywany. To właśnie wtedy nawóz przybiera jednolitą masę, a zawarte w nim składniki odżywcze stają się bardziej przystępne dla roślin. Niestety, podczas przechowywania obornika dochodzi także do strat azotu, który zostaje uwolniony do atmosfery.

GNOJÓWKA

Gnojówka jest kolejnym nawozem organicznym, który ma niezwykle istotny wpływ na jakość upraw. Na gnojówkę składa się przefermentowany mocz zwierzęcy, który tworzy niezwykle bogaty nawóz azotowo – potasowy. Skład gnojówki, a konkretnie poziom zawartości poszczególnych składników i pierwiastków chemicznych, jest ściśle uzależniony od gatunku zwierząt. Azot, występujący w gnojówce ma formę amonową, dlatego właśnie jest łatwo wchłaniany przez rośliny. Aby uniknąć strat tego cennego pierwiastka, gnojówka powinna być wymieszana z glebą tuż po rozprowadzeniu. Należy pamiętać, że przy stosowaniu gnojówki konieczne jest dodatkowe nawożenie fosforem.

Poza nawozami mineralnymi i organicznymi należy też stosować nawozy dolistne, które odżywiają rośliny drogą pozakorzeniową.

Zobacz także: nawozy mineralne

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz