Najbardziej popularne rodzaje pizzy

Najbardziej popularne rodzaje pizzy

Kuchnia włoska jest jedną z bardziej cenionych na świecie. Wśród dań, które cieszą się ogromną popularnością znajduje się pizza. To potrawa mocno lubiana przez osoby w bardzo różnym wieku. Przygotowuje się wiele rodzajów pizzy. Poniżej przedstawiamy te, które bez wątpienia warto znać.

Neapolitana

To najbardziej włoska spośród włoskich pizz. Zwraca uwagę kolorami, które zgodne są z barwami narodowymi Włochów. Prawdziwą pizzę neapolitańską przygotowuje się z pomidorów San Marzano, mozzarelli di bufala, a także liści bazylii. Całość skrapia się odrobiną dobrej jakości oliwy z oliwek. Taka pizza jest naprawdę pyszna.

Bianca

To pizza, którą Włosi po prostu uwielbiają. Wśród Polaków nie jest ona aż tak popularna. Od innych rodzajów pizzy odróżnia ją sos, który w jej przypadku nie jest pomidorowy. Jest to sos biały, który przygotowuje się na bazie mleka. Warto jednak pamiętać, że w stolicy Włoch pod tą nazwą dostaniemy również chleb, który zapieczono z odrobiną soli oraz oliwy.

Sycylijska

Zazwyczaj włoska pizza jest cienka. Pizza sycylijska to z kolei propozycja dla miłośników pizzy na grubym cieście. Różni się ona również kształtem. Nie jest bowiem okrągła, a kwadratowa. Dodatkiem, którego na takiej pizzy nie może zabraknąć są czarne oliwki. Podobną pizzę skosztujemy na Sardynii. Zamiast jednak oliwek znajdą się na niej serca karczochów, które dla Polaków są dość mało znanym dodatkiem.

Ziti

To pizza, której Polacy nie znają. Przygotowuje się ją z makaronem oraz dwoma, a czasami nawet trzema rodzajami sera. Spód ciasta jest tradycyjny. Smaruje się go sosem pomidorowym, a następnie posypuje makaronem, który wcześniej miesza się z ricottą oraz mozzarellą. Całości dopełnia tarty parmezan, który Włosi naprawdę uwielbiają. Takiej pizzy w polskich pizzeriach raczej nie skosztujemy.

Pizza to sycące, proste danie. Wszystkich, którzy chcą znaleźć dobrą pizzerię w Gliwicach zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki lokali na stronie internetowej https://www.pizzadominium.pl/lokale/gliwice.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz