Na cienkim, czy na grubym – w poszukiwaniu pizzy idealnej

Na cienkim, czy na grubym – w poszukiwaniu pizzy idealnej

Zamawiając pizzę w Bielsku Białej zwykle musimy odpowiedzieć na kilka pytań. Jedno z pierwszych dotyczy tego, czy interesuje nas pizza na cienkim, czy na grubym cieście. Skąd w ogóle wziął się ten dylemat i dlaczego nie bez znaczenia jest to, którą opcję wybierzemy?

Pizza po włosku i amerykańsku

We Włoszech, a więc tam, gdzie pizza się narodziła, niewiele jest kwestii otwartych. Włoscy kucharze podchodzą bardzo profesjonalnie do tej potrawy i zwykle nie pytają się nikogo o grubość ciasta. W Neapolu ciasto zawsze będzie więc nieco grubsze niż te, które zaserwują nam Rzymianie, pizza z południowych Włoch będzie przy tym także charakteryzowała się podwyższonymi brzegami, a więc rozwiązaniem, o którym w rzymskim przysmaku nie ma mowy.

Jeśli chcemy przekonać się, jak smakuje pizza w amerykańskim wydaniu możemy mieć pewność, że nie zobaczymy jej niemal nigdy na cienkim cieście. Wynika to jednak nie z amerykańskiego uprzedzenia do takiego sposobu jej podawania, ale ze względów praktycznych. Pizza w Bielsku Białej jest zwykle sprzedawana jako całość, jest okrągła i dostarczana w kwadratowych opakowaniach. Zabiegani Amerykanie nie mieliby czasu na pochłanianie jej w takich ilościach, znacznie popularniejsza jest więc tam pizza w kawałkach. Taki sposób podania wymusza zastosowanie grubego ciasta i tylko ono jest zazwyczaj dostępne w sprzedaży.

Wybieraj tak, jak lubisz

Na szczęście, Bielsko Biała nie jest ani Neapolem, ani Rzymem, ani Nowym Jorkiem. Tu można zawsze liczyć na rzeczywisty wybór. O tym, czy zdecydować się na cienkie, czy na grube ciasto, powinny przesądzać nasze preferencje smakowe, choć można też zauważyć, że tendencję do wybierania cienkiego ciasta mają osoby, które dbają o linię i obawiają się, że pizza będzie oznaczać dodatkowe kilogramy. Cienkie ciasto jest też zwykle bardziej chrupiące niż jego gruby odpowiednik. Nie oznacza to, naturalnie, że ciasto w grubszym wydaniu nie ma swoich zalet. Jest idealne dla tych osób, które zamawiają pizzę po to, aby się nią najeść, a także dla tych, które kochają miękkość i puszystość ciasta.

Sprawdź na: https://www.pizzadominium.pl/lokale/bielsko-biala-c-h-sfera

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz