Materiały używane w kwiaciarniach

Kwiaciarnie na pewno nie narzekają na brak klientów. Kwiaty kupują na bardzo różne okazje, zarówno na imieniny, jak i na śluby, czy pogrzeby. Podstawą działalności każdej kwiaciarni jest duży wybór ciętych kwiatów. Ale do pracy niezbędne są także narzędzia, materiały dekoracyjne, naczynia. Co powinno znaleźć się w każdej kwiaciarni, która chce oferować interesujące kompozycje kwiatowe?

Gąbka

Gąbka florystyczna jest dostępne na polskim rynku już od wielu lat. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że kiedyś układano kwiatowe kompozycje w naczyniach nie posługując się gąbką. W zależności od tego, czy kompozycja ma być układana z kwiatów ciętych, czy sztucznych floryści sięgają po gąbkę zieloną lub szarą. Ta pierwsza używana jest wyłącznie do kompozycji z kwiatów ciętych. Można ją łatwo ciąć dopasowując jej rozmiar do rozmiaru naczynia. Gąbkę zieloną można używać jako podkład w koszach i wazonach. Odpowiednio ją mocując taśmą florystyczną ułożymy w niej także kompozycje na tacach, czy innych płaskich naczyniach. Tak samo zresztą możemy wykorzystać gąbkę szarą.

Cięcie roślin

Wymaga użycia różnych narzędzi. Te najbardziej podstawowe, które każdy florysta ma w zasięgu swojej ręki to:

  • szczypce;

  • nożyce;

  • sekatory.

Ale w kwiaciarniach przycina się nie tylko łodygi kwiatów. Czasem używany jest w nich drut. On także musi zostać odpowiednio przycięty. Ale o narzędziach do cięcia druty napiszemy niżej.

Ozdoby

Ostateczny wygląd każdej wiązance nadają dodatki użyte do jej wykończenia. W żadnej kwiaciarni nie może więc zabraknąć różnego rodzaju wstążek i innych ozdób. Wśród chętnie wykorzystywanych przez florystów ozdób ważne miejsce zajmują:

  • fragmenty barwionego na różne kolory włókna kokosowego lub bawełny;

  • kolorowe kawałki juty;

  • różnokolorowych sznurków z rafii.

Stosując te ozdoby musimy jednak pamiętać, że w każdej wiązance na pierwszym miejscu zawsze powinny być kwiaty. Nie przesadzajmy więc z ilością używanych ozdób. Czasem lepiej wygląda wiązanka mniej bogata i skromna wiązanka niż ta z nadmierną ilością niedobranych kolorystycznie ozdób.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz