Makijaż domu

Makijaż domuBudowa własnych czterech kątów jest dość złożonym i skomplikowanym procesem. Oczywiście w reklamach kredytów hipotecznych wszystko wygląda prosto – bank przyznaje pożyczkę, po czym dom się buduje i rodzina się do niego wprowadza. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.

Proces budowlany domu jednorodzinnego można w zasadzie podzielić na trzy fazy. Pierwszą będą kwestie związane z wybraniem odpowiedniego projektu i dostosowania go do własnych potrzeb i oczekiwań. Sposoby na to są dwa – sięgnięcie po projekt z katalogu bądź też zlecenie opracowania całkowicie nowego projektu. Drugim etapem są kwestie formalne, związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W tym celu konieczne będą niezliczone wizyty w Urzędzie Miasta (w przypadku planowanej budowy w mieście na prawach powiatu) lub też w Starostwie Powiatowym (w przypadku chęci budowy w pozostałych lokalizacjach).

Wykończenie domu

Dopiero potem następuje etap kluczowy – prace budowlane, a następnie wykończeniowe. Często zdarza się tak, że dopiero na tym etapie pojawiają się u inwestorów pomysły, by jednak dokonać pewnych zmian w pierwotnym projekcie. Zazwyczaj zmiany dotyczą przesunięcia ścian działowych, zastosowania innego typu okien i drzwi, modyfikacji palety barw, według której ma być wykonane malowanie elewacji, bądź też rezygnacji z lukarn na rzecz okien dachowych. Chęć przeprowadzenia takich zmian rodzi z kolei konieczność wizyty w Wydziale Architektury, które udzieliło zezwolenia na budowę. Podejmując decyzję o budowie własnego domu trzeba się więc pogodzić z koniecznością długotrwałego życia w biegu pomiędzy pracą, placem budowy, a urzędem. Warto zdać sobie z tego sprawę już na samym początku, aby w czasie prowadzenia inwestycji nie być zaskoczonym niespodziewanym obrotem spraw.

Przemyślenie projektu

Aby jednak ograniczyć natężenie spraw koniecznych do załatwienia w toku prowadzenia budowy warto poświęcić większą ilość czasu na solidne przemyślenie projektu, dokładne rozważenie wszystkich opcji rozplanowania wnętrza i podjęcie ostatecznych decyzji co do ich kształtu. Zaprocentuje to ostatecznie większym spokojem i mniejszym stresem i brakiem dodatkowych perturbacji w czasie wznoszenia i wykańczania domu.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz