Leki z naturalnej apteki

Zdecydowana większość z nas w przypadku choroby sięga po syntetyczne leki, które znaleźć można w aptece. Tymczasem warto pamiętać o tym, że natura dostarcza nam wielu cennych roślin, które świetnie radzą sobie z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Wielu z nich potrafią również zapobiegać. Poniżej przedstawiamy kilka roślin, które warto polubić.

Cebula

To warzywo, które chętnie wykorzystujemy w kuchni. Warto pamiętać o tym, że posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Pomaga obniżać zbyt wysokie ciśnienie krwi, chroniąc tym samym skutecznie przed udarem krwotocznym. Działa również bakteriobójczo. Korzystnie wpływa na układ odpornościowy, mobilizując go do wytężonej pracy. Okłady z ugotowanej cebuli doskonale radzą sobie z owrzodzeniami i ropniami. Te ze świeżej cebuli poleca się osobom zmagającym się z bólami reumatycznymi. Z cebuli można przygotować domowy syrop, który pomoże zwalczyć suchy kaszel.

Krwawnik pospolity

Napar z krwawnika skutecznie rozkurcza mięśnie gładkie wyścielające drogi moczowe oraz żółciowe. Regularne picie naparu z krwawnika wspomaga proces usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Po napar z krwawnika mogą sięgać kobiety borykające się z bolesnymi miesiączkami.

Koper pospolity

To roślina, która powszechnie wykorzystywana jest jako dodatek do wielu potraw. Wykazuje działanie wiatropędne oraz przeciwskurczowe. Picie naparu z kopru pospolitego poleca się mamom karmiącym piersiom. Skutecznie pobudza on bowiem produkcję mleka. Koper świetnie sprawdza się również w przypadku takich dolegliwości, jak:

– wzdęcia;

– zaparcia;

– zaburzenia procesu trawienia.

Nasiona kopru można zakupić w każdym sklepie zielarskim oraz aptekach.

Prawoślaz

Malwa, bo tak inaczej określa się prawoślaz, to roślina, którą spotkać można w wielu wiejskich ogrodach. Działanie lecznicze wykazuje kwiat malwy czarnej. Przygotowany z niego odwar przyniesie ulgę w chorobach górnych dróg oddechowych. Sięgać po niego mogą również chorzy na anginę. Płukanki z malwy doskonale łagodzą stany zapalne.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz