Leasing operacyjny

Leasing operacyjny

Zakup auta trzeba sfinansować. Tymczasem nie każdy ma dość gotówki, aby sobie z tym poradzić. Nie dla każdego kredyt bankowy jest również dobrym rozwiązaniem. Na szczęście pozostaje jeszcze leasing – rozwiązanie, którego popularność nieustannie rośnie. Spróbujemy możliwie jak najbardziej zrozumiale przedstawić na czym polega leasing i jakie korzyści ze sobą niesie.

Co to tak naprawdę jest?

Leasing można porównać do kredytu i dzierżawy. Stanowi on swojego rodzaju połączenie tych obu form. Jego podstawą jest podpisana stosowna umowa, którą zawierają ze sobą leasingobiorca oraz leasingodawca. W umowie określa się:

  • czas trwania;
  • wysokość rat leasingowych;
  • liczbę rat;
  • terminy spłaty rat.

Bardzo ważne jest, aby przed złożeniem podpisu zapoznać się z umową. Trzeba bowiem pamiętać, że nigdy nie powinno się podpisywać dokumentów, których nie poznaliśmy.

Leasing operacyjny

Kto może zdecydować się na leasing?

Jeszcze nie tak dawno leasing był formą finansowania auta zarezerwowaną wyłącznie dla firm. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. Z leasingu mogą bowiem skorzystać również osoby prywatne. I jak się okazuje, robią to naprawdę często.

Leasing operacyjny

Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów leasingu. Jednym z nich jest leasing operacyjny, który powszechnie uważany jest za ten lepszy. W istotnie jest to forma leasingu bardziej korzystna dla leasingobiorcy. Decydując się na taką formę leasingu, nie musimy przede wszystkim od razu jednorazowo opłacać podatku VAT. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć całą ratę: zarówno część kapitałową, jak i odsetki. Leasing ten może trwać od dwóch do nawet siedmiu lat. W efekcie raty leasingowe mogą być znacznie mniejsze niż w przypadku pozostałych form leasingu.

Leasing doskonale sprawdza się wówczas, gdy chcemy mieć nowe auto. Obecnie z leasingu mogą korzystać nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Zainteresowanie tą formą finansowania auta jest naprawdę duże u nieustannie się zwiększa. Nie dzieje się to bez powodu. Wystarczy poznać bliżej zalety leasingu, aby przestać się dziwić.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz