Kominek narożny otwarty czy może jednak zamknięty?

Kominek narożny otwarty czy może jednak zamknięty?

Kominek narożny to chyba jedno z najbardziej urokliwych i korzystnych architektonicznie rozwiązań, jeśli chodzi o piece. Nie tylko wprowadzi do domu ciepłą atmosferę i nastrój, ale także będzie się doskonale prezentował z każdej strony pomieszczenia. Pytaniem otwartym jest tylko czy zdecydować się na jego otwartą, czy zamkniętą wersję?

Czemu kominki zamknięte są częstszym wyborem?

Kominki zamknięte są chętniej wybierane, ponieważ oferują coś więcej niż tylko piękny efekt wizualny. Otóż ciepło w nich wytwarzane nie ucieka kominami, tylko jest rozprowadzane. Dzięki kominkom zamkniętym aż osiemdziesiąt procent wytworzonego ciepła trafia do pomieszczenia, gdy w otwartych ulatuje ono z dymem kominami. Nie da się zatem ukryć, że jest on bardziej funkcjonalny niż kominek otwarty, który nie ma ani drzwiczek, ani wkładu, ani szyby i najczęściej budowany jest ze zwykłej cegły szamotowej, która ogranicza komorę spalania i stanowi masę akumulującą ciepło, oddającą je później do pomieszczenia.

Co z kominkiem otwartym?

Podstawowe wady otwartego kominka to zatem bardzo duże straty ciepła, pobieranie dużej ilości powietrza z pomieszczenia, co powoduje szybsze wychładzanie i zmusza nas do częstszego dokładania do ognia oraz mniejsza sprawność i moc. Jednak ma on też oczywiście swoje zalety. Przede wszystkim jest bardziej urokliwy, gdyż mamy tutaj cały czas kontakt z żywym ogniem. Jest też tańszy. Standardowe urządzenie tej klasy kosztuje osiem tysięcy złotych, kiedy za kominek zamknięty musimy zapłacić powyżej dziesięciu tysięcy. Jednak wybierając tę formułę musimy mieć świadomość, że niezależnie od wielkości paleniska i samej konstrukcji kominka, nie dostarczy on ciepła do pomieszczenia na dłuższy czas. Zazwyczaj bowiem po wygaśnięciu kominka, w ciągu kilkudziesięciu minut do dwóch godzin, ponownie zrobi się w nim po prostu zimno.

Z tego właśnie powodu instalacja ta najczęściej jest wybierana do dekoracji do domków letniskowych lub na tarasy jako element wyposażenia ogrodu. Jeśli zaś chcemy kominek wykorzystać do pełno rocznego ogrzewania domu, to korzystniejszym i ekonomiczniejszym wyborem będzie jego forma zamknięta.

Zobacz też pomysły na modne aranżacje mieszkania z kominkiem narożnym.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz