Koleżeńskie kontakty w realu nie mogą wymrzeć

Koleżeńskie kontakty w realu nie mogą wymrzećCzy media społecznościowe zastąpią nam kiedyś spotkania w realu? Takie pytanie na łamach swojego magazynu dla młodzieży zamieścił jeden z poczytniejszych rodzajów magazynów dla tejże grupy wiekowej. Choć pytanie może na pierwszy rzut oka zabrzmieć irracjonalnie, to jednak po pewnym czasie zaczynamy dochodzić do wniosku, że coś w tym stwierdzeniu jest rzeczywiście. Osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy to interakcje w świecie wirtualnym mogłyby przejąć kontrolę nad wydarzeniami ze świata rzeczywistego.

Siła social mediów

Moc social media jest niezwykła, co prawda potrafi umiejętnie odciągać dzieci od skupienia uwagi na nauce czy też od odchodzenia od komputera w ogóle, niemniej jednak teza, iż wykorzenią one całkowicie spotkania towarzyskie w świecie rzeczywistym jest mocno naciągnięta. Niepokojące są jednak doniesienia płynące w szczególności z Ameryki, gdzie naukowcy zaobserwowali kilkudziesięcioprocentowy spadek intensywności i ilości spotkań wśród młodzieży do lat 18, która preferuje korzystanie z facebooka czy innych mediów do tak zwanych spotkań na odległość. Często wykorzystują w tym celu Skype’a czy też kamerki internetowe wychodząc z założenia, że taka forma relacji im wystarcza.

Wszystko jednak powinno mieć swoje granice.

O tyle, o ile obecność mediów społecznościowych czy też kamerek internetowych jest wielkim błogosławieństwem i darem dwudziestego pierwszego wieku, o tyle potrafi ona przysporzyć czasem więcej złego niż dobrego. W sytuacji, gdy chcemy się przywitać z ciocią z Ameryki czy Kanady, oddaloną od nas o parę tysięcy kilometrów, wówczas nie bez znaczenia pozostaje dostępność do mediów społecznościowych czy też Skype’a. Ciekawym rodzajem mediów społecznościowych jest także Instagram, który staje się obecnie najbardziej popularnym rodzajem portali społecznościowych. Dzięki minimalizacji zawartej treści pisanej przy maksymalizacji treści obrazowej staje się on niezwykle popularny nie tylko wśród młodych, ale i wśród starszych. Warto pamiętać, by korzystać z nich z chłodną głową.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz