Kolektory słoneczne – przyszłość energetyczna

Kolektory słoneczne – przyszłość energetyczna

Kolektory słoneczne, to urządzenia służące do alternatywnej metody pozyskiwania ciepła z naturalnego źródła (słońca). Ilość otrzymanego ciepła zależy od ilości światła słonecznego. Zimą wydajność systemu spada. Wydajność jest również niższa w niektórych regionach kraju, w których jest mało słonecznych dni.

Czym są kolektory słoneczne?

Coraz większą uwagę przyciągają możliwości wykorzystania przyjaznej środowisku, powszechnie dostępnej energii odnawialnej pochodzącej z promieniowania słonecznego. Według prognoz w perspektywie 15-20 lat odnawialne źródła energii (energia słońca, wiatru, biomasy) powinny zająć zauważalne miejsce w globalnym bilansie energetycznym, zapewniając zastępowanie wyczerpujących się zasobów paliw kopalnych i poprawę stanu środowiska. W ciągu roku strumień promieniowania słonecznego do powierzchni ziemi waha się od 100 do 250 W / m2, osiągając wartości szczytowe w południe przy bezchmurnym niebie, w prawie każdym (niezależnie od szerokości) miejscu około 1000 W / m2. Płaski kolektor słoneczny to skrzynka izolowana termicznie z tyłu i po bokach, wewnątrz której znajduje się pochłaniający ciepło panel metalowy lub plastikowy, a od góry zamknięta prześwitującym ogrodzeniem. Panel jest wymiennikiem ciepła, przez kanały, do których pompowana jest podgrzana woda. Woda kierowana jest do izolowanego termicznie zbiornika podłączonego hydraulicznie do kolektora słonecznego. W ciągu dnia woda ze zbiornika może kilkakrotnie przepływać przez kolektor, nagrzewając się do wyliczonego poziomu temperatury, w zależności od stosunku objętości zbiornika do powierzchni kolektora słonecznego oraz warunków klimatycznych. Cyrkulację wody w obiegu zamkniętym można przeprowadzić na siłę za pomocą małej pompy cyrkulacyjnej lub naturalnie z powodu różnicy ciśnień hydrostatycznych w kolumnach wody zimnej i podgrzanej.

Zobacz jeszcze: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/.

Zalety kolektora słonecznego

Kolektory słoneczne mają wiele zalet. To autonomiczne bezpłatne źródło energii. Cechuje je oszczędność pieniędzy – płacisz tylko za kolektor i korzystasz z energii za darmo przez wiele lat. To system, który nie wymaga żadnych napraw i konserwacji. Jeden metr kwadratowy kolektora słonecznego jest w stanie ogrzać około 10 litrów wody na godzinę, co odpowiada 1 kW / godzinę, czyli daje około 1500 kW rocznie. Instalacja 10 kolektorów jest w stanie podgrzać około 500 litrów wody dziennie do temperatury 80C, co wystarcza do codziennego ogrzewania mieszkania.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz