Kilka słów o zażywaniu leków przeciwbólowych

Do leków, które zażywamy najczęściej zalicza się między innymi środki przeciwbólowe. Większość z nas sięga po nie naprawdę chętnie nawet wówczas, gdy nasilenie dolegliwości nie jest zbyt duże. Podpowiadamy jak należy je zażywać, aby nie tylko pomagały, ale również nie szkodziły.

Leki o działaniu przeciwbólowym, które może obecnie zakupić w aptekach bez recepty dzieli się na trzy duże grupy. Do pierwszej zaliczane są wszystkie środki, które w swoim składzie zawierają kwas acetylosalicylowy. Drugą grupę stanowią leki z ibuprofenem, trzecią zaś środki, w których znalazł się paracetamol. Bez względu na to, po jaki lek sięgniemy, możemy liczyć na działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy to substancje, które działają również przeciwzapalnie.

Kiedy sięgać po leki z kwasem acetylosalicylowym?

Będą one doskonałym wyborem, kiedy naszym problemem są bóle głowy i mięśni. Sięgać można po nie w przypadku przeziębienia oraz bólu zęba. Na podkreślenie zasługuje to, że nie wywierają one negatywnego wpływu na wątrobę. Niestety, nie są wskazane dla osób cierpiących na wrzody żołądka. Kwas acetylosalicylowy uszkadzać może bowiem śluzówkę żołądka. Leki przeciwbólowe z kwasem acetylosalicylowym nie mogą być podawane dzieciom do dwunastego roku życia, a także kobietom, które spodziewają się dziecka.

Kiedy sięgać po leki z ibuprofenem?

Są dobrym wyborem, jeśli pokonać chcemy ból mięśni, zębów oraz napięciowy ból głowy. Ibuprofen pomaga również w przypadku niezbyt nasilonej migreny. Sięgać po nie można podczas przeziębienia. Ibuprofen wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również przeciwgorączkowe. Leki przeciwbólowe z ibuprofenem nie są zalecane osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy. Co jednak istotne, można je bez obaw podawać dzieciom i to już po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Pamiętać należy jednak, aby sięgać po to leki, które powstały z myślą o maluchach. Ibuprofen jest środkiem, który zażywać mogą również przyszłe mamy. Oczywiście przed zażyciem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz