Kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki?

Kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki?

Polisa na życie to produkt oferowany obecnie przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które prowadzą działalność na terenie naszego kraju. Na taki rodzaj ubezpieczenia decyduje się dzisiaj coraz więcej osób. Bez wątpienia jest to doskonały sposób na to, aby czuć się bezpiecznie w bardzo różnych sytuacjach. Decydując się na polisę na życie, nie można jednak zapomnieć, że wiąże się to z opłacaniem składki. A towarzystwa ubezpieczeniowe w wielu sytuacjach stosują tak zwane zwyżki.

Kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki?Zwyżki, czyli podniesienie składki podstawowej, stosują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują u nas polisy na życie. Celem zwyżki jest zrekompensowanie ryzyka, które musi ponieść towarzystwo ubezpieczeniowe, sprzedając danej osobie polisę. Kiedy zwyżka może się pojawić?

Stan zdrowia

Zwyżki stosowane są przede wszystkim w wypadku osób wykonujących zawody zwiększonego ryzyka. Zalicza się do nich:

  • policjantów;

  • żołnierzy;

  • ratowników medycznych;

  • ratowników górskich;

  • strażaków;

  • osoby pracujące na wysokościach;

  • osoby zatrudnione w przemyśle ciężkim;

  • pilotów.

Wszyscy ci, którzy wykonują jeden z wymienionych zawodów, a jednocześnie chcą wykupić polisę na życie muszą liczyć się z tym, że pojawi się właśnie zwyżka.

Zwyżka może zostać zastosowana także w związku ze stanem zdrowia osoby, która chce wykupić polisę na życie. I tak zwyżka jest zasadna na przykład w przypadku tych osób, których współczynnik BMI sugeruje nadwagę lub otyłość. Tu warto zaznaczyć, że stan zdrowia może być również przyczyną odmowy sprzedaży polisy na życie. Takie sytuacje zdarzają się naprawdę całkiem nierzadko.

Sporty ektremalne

Zwyżka stosowana jest też w przypadku osób uprawiających sporty ekstremalne. Zalicza się do nich między innymi skoki ze spadochronem, jazdę na nartach poza wyznaczonymi trasami i skoki na bungee. Tu warto dodać, że niektóre sporty są różnie klasyfikowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Dla jednych są to sporty ekstremalne, dla innych zwykła rekreacyjna aktywność sportowa.

Zwyżki sprawiają, że towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą mniejsze ryzyko. To właśnie dlatego są one stosowane przez wszystkich ubezpieczycieli.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz