Kiedy AC nie zadziała?

Wielu Polaków decyduje się prócz posiadania obowiązkowego OC wykupić też ubezpieczenie AC. Ma ono chronić nasz dobytek w przypadku wypadku drogowego i uszkodzenia samochodu, a także, jeśli ten zostanie skradziony lub zniszczony. Zdarzają się jednak sytuacje w których, mimo ważnej polisy ubezpieczenia AC, nie zadziała ochrona.

Kradzież

Teoretycznie w przypadku kradzieży samochodu, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłacenia nam odszkodowania. Jednak wiele zależy od tego, jak kradzież ta zostanie dokonana. Wyobraźmy sobie bowiem taką sytuację, że na światłach jakiś kierowca informuje nas, że nie działa nam reflektor lub brakuje powietrza w jednym z kół. Wiele osób słysząc taką informację, wysiądzie z samochodu, aby sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do awarii. W tym momencie druga z osób siedząca w samochodzie informującego o problemie błyskawicznie wsiada do naszego samochodu i odjeżdża. Każdy z nas przyzna, że doszło tutaj do kradzieży. Jednak towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam w tym przypadku odszkodowania. Czemu? Wszystko przez pozostawione w stacyjce kluczyki. Standardem w umowie jest bowiem zapis mówiący o tym, że warunkiem wypłaty odszkodowania za skradzione auto jest przedstawienie wszystkich kluczyków oraz dokumentów pojazdu, jakie zostały zadeklarowane w umowie.

Uszkodzenie

Inną sytuacją, w której nie dostaniemy od ubezpieczyciela ani złotówki jest uszkodzenie samochodu, do którego doszło na drodze, a my w trakcie kierowania pojazdem byliśmy pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Brak wypłaty odszkodowania w takich sytuacjach to standardowy zapis w każdej umowie AC. Dodatkowo musimy mieć świadomość, że nie zadziała tu też ochrona wynikająca z obowiązkowego OC. Ubezpieczyciel oczywiście wypłaci osobie poszkodowanej przez nas stosowne pieniądze, ale na 100% następnie skieruje do nas pismo, w którym zażąda ich zwrotu. Oznacza to w praktyce, że nie tylko nie otrzymamy środków na pokrycie szkód, jakie stały się udziałem naszego pojazdu, ale też będziemy musieli z własnej kieszeni naprawić samochód osoby poszkodowanej.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ac-pelne/

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz