Jakie jest zastosowanie farb poliuretanowych?

Jakie jest zastosowanie farb poliuretanowych?

Jakie jest zastosowanie farb poliuretanowych?

Rynek farb jest obecnie bardzo bogaty. Do tych, które cieszą się bardzo dużą popularnością należą farby poliuretanowe. Po raz pierwszy pojawiły się one w sprzedaży jeszcze w latach 30. XX. Mają one bardzo dobrą przyczepność, są odporne na ścieranie. Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.


Rodzaje farb poliuretanowych

Farby poliuretanowe dzielą się na dwa rodzaje: dwu- i jednoskładnikowe. W skład tych pierwszych wchodzą: utwardza i żywica epoksydowa. Farba poliuretanowa jednoskładnikowa nie zawiera utwardzacza. Pochłaniają one wilgoć znajdującą się w powietrzu, opakowanie nie zużyte do końca czy podczas przerw w malowaniu, należy je więc bardzo szczelnie zamknąć. W trakcie malowania farbami poliuretanowymi uwalniają się substancje, które podrażniają skórę i oczy. W pomieszczeniach, w których będą stosowane, musi być bardzo dobrze działająca wentylacja. Dodatkowo należy stosować podczas malowania ochronną odzież i okulary.

Jakie właściwości ma farba poliuretanowa?

Farba poliuretanowa tworzy na pomalowanej powierzchni bardzo trwałą powłokę. Doskonale zabezpiecza pomalowane elementy przed szkodliwym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz przed substancjami chemicznymi. Farba poliuretanowa bardzo długo nie traci koloru pod wpływem słońca.

Co można malować farbami poliuretanowymi?

Można je nazwać farbami uniwersalnymi. Sprawdzają się do malowania metalowych i drewnianych powierzchni. Można także malować nimi beton. Metalowe powierzchnie pomalowane np. farbą poliuretanową Nobikolor są doskonale zabezpieczone przed korozją. Zabezpiecza się stalowe konstrukcje nośne magazynów i hal fabrycznych, kadłuby statków (farba jest odporna na słoną wodę)i jachtów, maszyny budowlane i rolnicze. Są one chętnie stosowane także w przemyśle meblarskim. Pokrywa się nimi między innymi meble. Wśród farb poliuretanowych są także i takie przeznaczone do malowania fasad budynków.

Farby poliuretanowe są wyjątkowo odporne na trudne warunki atmosferyczne. Zapewniają malowanym powierzchniom ochronę przed rdzą i substancjami chemicznymi.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz