Jakie czynniki biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe przy obliczaniu składki?

Jakie czynniki biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe przy obliczaniu składki?

Wykupienie ubezpieczenia na życie oznacza obowiązek opłacania składek. Wysokość składki zależy od kilku czynników; towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze je uwzględniają. Zdecydowana większość ubezpieczycieli bierze pod uwagę te same kryteria.

Stan zdrowia

To kryterium w przypadku ubezpieczeń na życie ma najważniejsze znaczenie. Osoby, które chcą wykupić polisę na życie muszą wcześniej wypełnić ankietę medyczną. Składa się ona z szeregu pytań; wiele z nich jest bardzo szczegółowych. Z pewnością więc zostaniemy zapytani o:

  • choroby, które przebyliśmy;

  • pobyty w szpitalu;

  • przyjmowane leki;

  • picie alkoholu – w jakich ilościach;

  • palenie papierosów;

  • wagę ciała i wzrost.

Na pytania powinniśmy odpowiadać zgodnie z prawdą, niczego nie ukrywać.

Tablice wymieralności

Z pewnością przeszedł nas dreszcz na widok tego zdania. Ale nie kryje się pod tym nic groźnego. To po prostu dane statystyczne, na podstawie których towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia, jakie jest ryzyko zgonu osoby, która zamierza się ubezpieczyć. Jako punkt wyjścia przyjmuje się wiek. Ale w tabelach uwzględniany jest także:

  • zawód wykonywany;

  • płeć;

  • rodzaj uprawianego sportu.

Osoby, które uprawiają sporty ekstremalne oraz osoby wykonujące zawód związany z ryzykiem z pewnością muszą liczyć się ze zwyżką składki.

Wysokość ubezpieczenia

Jakie czynniki biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe przy obliczaniu składki?Jeżeli chcemy otrzymać wysokie odszkodowanie musimy wybrać wysoką sumę ubezpieczenia. Ale będzie to oznaczało, że towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy nam wysoką składkę. Na sumę ubezpieczenia wpływamy w dużej mierze sami. Zastanówmy się, czy na pewno potrzebna jest nam kompleksowa polisa. Każdy, kto chce wykupić ubezpieczenie na życie powinien zastanowić się, jakiego zakresu ochrony potrzebuje. Zawsze też możemy poprosić o pomoc pracownika zakładu ubezpieczeń. Jeśli wybraliśmy uczciwego ubezpieczyciela, to nie musimy się obawiać, że jego przedstawiciel będzie nas namawiał na najdroższą polisę.

Podejmując decyzję o wykupieniu ubezpieczenia na życie wiele osób zwraca przede wszystkim uwagę na wysokość składki.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz