Jakich połączeń unikać zażywając leki?

Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w przypadku niektórych leków zwiększają nasze nawyki żywieniowe. Jakich produktów powinniśmy unikać stosując konkretne leki?

 

Leki przeciwzakrzepowe

 

Pacjentom, którzy muszą przyjmować leki przeciwzakrzepowe bardzo często przepisywana jest warfaryna czy acenokumarol. W trakcie ich stosowania nie można pić soku z żurawiny. Nie wskazane są także zielone warzywa: szparagi, kapusta, brukselka. Nie zaleca się również jedzenia awokado. To produkty, które są bogate w witaminę K. Wchodzi ona w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Leki przeciwzakrzepowe tracą swoje lecznicze działanie, wzrasta ryzyko powstawania zakrzepów.

Antykoncepcja

 

Kobiety, które stosują pigułki antykoncepcyjne muszą uważać, aby w składzie syropu łagodzącego kaszel nie znajdowała się lukrecja. Zawarte w jej korzeniu fitoestrogeny wchodzą w reakcje ze składnikami zawartymi w pigułkach – nasilają ich działanie. Po połączeniu tabletek i syropu z lukrecją mogą wystąpić nieprzyjemne dolegliwości: obrzęk piersi, nudności, silne bóle głowy. Uwaga! Preparatów z lukrecją nie powinny stosować także osoby, które stosują leki moczopędne.

Antybiotyki

 

Grejpfruty i sok z tych owoców wchodzi w interakcje z antybiotykami. Aby uniknąć działań niepożądanych, należy powstrzymać się od picia soku lub jedzenia owoców przez 4 godziny przed zażyciem antybiotyku. Dopiero po upływie 4 godzin od przyjęcia leku, możemy napić się soku czy zjeść grejpfruta. Nie należy w czasie kuracji antybiotykami zażywać także preparatów, które zawierają wyciąg z grejpfrutów. W interakcje z antybiotykami wchodzi także sok z gorzkich czerwonych pomarańczy. Jego również nie należy pić w trakcie antybiotykoterapii. W interakcje z antybiotykami mogą wchodzić także inne owce cytrusowe. Na czas kuracji warto więc wyeliminować je z diety.

Na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia duży wpływ mają nawyki żywieniowe. Pewne połączenia są niebezpieczne, na czas kuracji niektóre produkty musimy z diety wyeliminować. Pamiętajmy, że w interakcje wchodzą ze sobą także różne leki.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz