Jakich połączeń unikać biorąc leki?

Nasz organizm jest fabryką chemiczną, która skrzętnie wykorzystuje dostarczane jej składniki odżywcze i neutralizuje toksyny. Bez zarzutu mechanizm ten działa, gdy nie zażywamy leków i suplementów diety. Aktywne substancje w nich zawarte, mogą w połączeniu z pewnymi produktami wywołać niepożądane reakcje. Jakie połączenia są niewskazane?

 

Herbata

 

Czarna i zielona herbata zawierają działającą przeciwzapalnie katechine. 2-4 filiżanki herbaty dziennie pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i ciśnienie. Ale zawarte w herbacie składniki mogą wchodzić w reakcje z suplementami diety i pewnymi lekami. Nie należy pić herbaty (ani popijać) między innymi preparatów żelaza. Zmniejszają one wchłanianie się tego pierwiastka, nie da więc więc osiągnąć jego odpowiedniego stężenia we krwi. Efekt jest więc taki, że preparat nie wykazuje żadnego działania leczniczego. Efektów leczniczych nie będzie także w przypadku popijania herbatą także suplementów diety uzupełniających niedobory wapnia i potasu. Należy pamiętać, że jedną z substancji wchodzących w skład herbaty jest kofeina – zawiera ją także kawa. Napojami tymi nie tylko nie należy popijać preparatów z potasem i wapniem, ale także z magnezem.

 

Czosnek

 

Substancje, które wchodzą w skład czosnku mogą wchodzić w reakcje z substancjami zawartymi w niektórych lekach. Gdy dziennie zjadamy przynajmniej dwa ząbki czosnku (na przykład lecząc przeziębienie), nie stosujmy jednocześnie leków z paracetamolem. Duże ilości czosnku mogą uszkodzić wątrobę. W połączeniu z paracetamolem ryzyko to jest jeszcze większe. Jeżeli jemy dużo czosnku, nie możemy też zażywać leków z kwasem acetylosalicylowym oraz leków, które zawierają papainę, wyciąg z pokrzywy czy inne substancje, które rozrzedzają krew. Czosnek zmniejsza bowiem krzepliwość krwi, nie można go więc łączyć z lekami, które mają podobne działanie.

Zapamiętajmy: każdego rodzaju leki i suplementy diety popijamy tylko dużą (pełną szklanką) wody. Woda nie zmienia działania leków, połączenie to jest więc najbardziej bezpieczne.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz