Jak zachować dobry słuch na lata

Słuch jest bardzo wrażliwym zmysłem. Problemy z nim ma coraz więcej osób. Warto o niego dbać, aby dobrze słyszeć przez całe życie.

Dzięki temu, że słyszymy możemy porozumiewać się z innymi, nawiązywać kontakty, uczyć się i pracować, czuć się bezpiecznie. Już po 30. roku życia tracimy zdolność dobrego słyszenia. Jest to naturalne. Nie możemy jednak zapominać o tym, że są czynniki, które przyczyniają się do osłabienia słuchu. Już od pierwszych dni po urodzeniu słuch odgrywa bardzo ważną rolę. Niemowlę, które nie słyszy nie nauczy się mówić.

Czynniki, które uszkadzają słuch

Wrażliwy słuch u niemowląt uszkadzają głośne zabawki: grające karuzele, piszczące pluszaki, trąbiące samochodziki. Najlepiej jest umieścić takie zabawki jak najdalej od ucha dziecka i włączać je jak najrzadziej. Niebezpieczne jest także ulewanie się pokarmu, które sprzyja infekcjom ucha środkowego i stanom zapalnym dróg oddechowych. Gdy infekcje te często nawracają, mogą być przyczyną pogorszenia słuchu. Zagrożeniem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych są niewyleczone do końca choroby gardła, zatok, źle leczona cukrzyca, choroby nerek, nadciśnienie. Przyczyną pogorszenia się słuchu może być także nieprawidłowa higiena uszu.

Zalegająca w uchu woskowina

Jej obecność w uchu to sygnał zdrowia. Woskowina jest bardzo pożyteczna, gdyż chroni ucho przed rozwojem bakterii i zanieczyszczeniami. Gdy jednak wydzieliny tej zgromadzi się zbyt dużo, powstaje z niej czop, który zatyka przewód słuchowy i sprawia, że gorzej słyszymy. Czop może też powstać, gdy do czyszczenia uszu używamy patyczków higienicznych. Wpychamy wówczas woskowinę głębiej i ubijamy. Jeśli czop stwardnieje, może usunąć go tylko lekarz laryngolog podczas zabiegu płukania ucha. Kłopotów można uniknąć stosując dostępny w aptece spray do czyszczenia uszu. Zawiera on naturalne składniki (np. oliwę czy parafinę), które rozpuszczają woskowinę. Rozpuszczoną może zostać usunięta przez komórki rzęskowe, które znajdują się w przewodzie słuchowym. Patyczków higienicznych możemy używać do czyszczenia ucha na zewnątrz.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz