Jak uniknąć częstych problemów z uchem?

Słuch jest jednym z naszych najwrażliwszych i najważniejszych zmysłów. Wrażliwsze uszy stają się podczas wakacji – trudno wtedy ustrzec się kłopotów. Łatwiej jest o stany zapalne. Latem częściej też niż w chłodne miesiące pojawia się kłopot z woskowiną, która zatyka uszy. Jakie przypadłości są latem najczęstsze? Jak sobie poradzić nie tylko z zatykającą uszy woskowiną?

Jak zbudowane jest ucho?

Ucho składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ucho zewnętrzne tworzy małżowina uszna oraz zewnętrzny przewód. Ucho zewnętrzne od środkowego oddziela błona bębenkowa. Tutaj znajdują się kosteczki słuchowe. Za ciągiem kosteczek słuchowych znajduje się ucho wewnętrzne. To w nim znajduje się przedsionek, ślimak oraz kanały półkoliste.

Ucho pływaka

Do tej przypadłości dochodzi na skutek wilgoci, która maceruje nabłonek. W efekcie ułatwia to zarazkom przenikanie do przewodu słuchowego. Objawem najbardziej charakterystycznym dla tego schorzenia jest zaczerwienienie i ból ucha. W przypadku mało nasilonych dolegliwości wystarczy unikać przez kilka dni moczenia ucha i zażywanie 3 razy dziennie leku zawierającego ibuprofen. Po 1-2 dniach takiego leczenia powinna nastąpić poprawa. W aptekach można dostać spray do uszu, który polecany jest nie tylko do higieny uszy, ale także do stosowania w celu profilaktyki ucha pływaka.

Nadmierna ilość woskowiny

Woskowina (woszczyna) jest naturalną wydzieliną pełniącą bardzo ważną rolę w uchu. Chroni je przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami. W kontakcie z wodą woskowina pęczniej i powoduje upośledzenie słuchu. Bardzo często zatyka uszy właśnie latem, gdy jest wilgotno i częściej bierzemy kąpiele. Aby usunąć woskowinę nie sięgajmy po patyczki kosmetyczne. W aptekach można dostać przeznaczone do tego celu spraye. Zawarte w nich naturalne składniki nie tylko rozmiękczają woskowinę i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz (zbieramy ją wacikiem), ale dodatkowo zapobiegają przywieraniu woskowiny do ścianek przewodu słuchowego. Pamiętajmy, aby ucho myć tylko na zewnątrz wilgotnym rogiem ręcznika.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz