Jak dowiedzieć się, ile wart jest obraz?

Jak dowiedzieć się, ile wart jest obraz?

Wiele osób ma przeczucie, że obrazy znajdujące się w ich domach, mogą być dziełami o znaczącej wartości. Jak jednak zyskać pewność, że są one dziełami sztuki, a nie ich mniej lub bardziej udanymi imitacjami?

Najpopularniejsze opcje

Może się wydawać, że nie mamy do czynienia ze zbyt poważnym problemem. Wystarczy przecież, że zabierzemy obraz do antykwariatu, a tam z pewnością znajdzie się ktoś, kto powie nam, ile jest on wart. Już na tym etapie pojawiają się jednak pierwsze trudności. Transport starych obrazów może być dla nich niebezpieczny. Nie trzeba być wcale znawcą sztuki, aby domyślić się, że im rzadziej będziemy decydować się na taki krok, tym lepiej. Znalezienie odpowiedniego antykwariatu również może być problemem. Z mniejszych miast antykwariaty zniknęły niemal całkowicie już jakiś czas temu. W większych wcale ich nie brakuje, musimy jednak liczyć się z tym, że nie wszystkie zajmują się czymś innym niż skupowaniem i sprzedażą starych książek. Zawsze można zaprosić antykwariusza do domu. Osoba taka powinna zgodzić się na odwiedziny zwłaszcza, jeśli zechcemy za to zapłacić. Skąd jednak pewność, że dokonana przez nią wycena nie będzie obarczona błędem?

Jak dowiedzieć się, ile wart jest obraz?

Profesjonalna wycena obrazu

Problem wydawałby się niemożliwy do rozwiązania, gdyby nie domy aukcyjne. Tych cieszących się dużą renomą jest na polskim rynku coraz więcej. Zdecydowana większość z nich nie tylko zajmuje się obrotem dziełami sztuki, ale również świadczy usługi dopasowane do zmieniających się potrzeb klientów. Mając to na uwadze nie powinniśmy być zaskoczeni tym, że jedną ze wspomnianych usług jest wycena obrazów online.

Jej przebieg różni się nieco w zależności od tego, z jakim domem aukcyjnym chcemy współpracować. Za każdym razem jednak wyceny dokonuje nie jedna osoba, ale komisja składająca się ze specjalistów w danej dziedzinie. Prace komisji są często wspierane przez ekspertów z zewnątrz, a ich efektem finalnym jest wystawienie specjalnego dokumentu poświadczającego wartość dzieła sztuki i zawierającego deklarację, że dom aukcyjny bierze odpowiedzialność za dokonaną przez siebie wycenę.

Sprawdź też:

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz